"Bahçeli'nin 'Geri dönün' daveti ve göz ardı edilen gerçek..."

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin İYİ Parti'nin olağanüstü kongresi öncesinde yaptığı "birleşme" çağrısı tartışılmaya devam ediyor.
Çağrı sonrası birçok farklı senaryolar gündeme gelirken İYİ Parti lideri Meral Akşener'in, “Sayın Erdoğan, yine ne dedin bu arkadaşa?” sorusu dikkat çekti.


Ocak yazarı Veysi Dündar, MHP'nin AKP'yle ortaklığına vurgu yaparak, Erdoğan'dan bağımsız bir çağrı olmayacağı mesajını veriyor.

"Gerçekten de Erdoğan Bahçeli’ye ne dedi de, Bahçeli neredeyse tüm söyleminin tersine İYİ Parti’ye davet çıkardı" sorusuna cevap arayan yazar, "Aslında bunu tahmin etmek için müneccim olmaya ya da Ahmet Hakan gibi beş senaryo yazıp hangisi tutarsa demeye gerek yok. MHP’nin AKP’den alabileceği maksimum oyu aldığı ve küçük ilçelerin (ya da küçük illerin diyelim) neredeyse tamamını AKP’yi yenen adaylarla kazandığı bir seçimdi 31 Mart" görüşünü dile getiriyor.

Kastamonu, Çankırı, Çorum, Karabük ve Bartın gibi beş komşu ilde AKP ile yarışan MHP adayları kazandığını hatırlatan Dündar, Binali Yıldırım'ın memleketinde dahi ikili yarışta kazananın MHP olduğunun altını çiziyor ve buna AKP'nin kalesi Bayburt'u da ekliyor... 

"AKP büyük kentlerin neredeyse tamamını yitirdi" diyen yazar, "Bu matematiksel denklemde İYİ Parti’nin aslında MHP’nin 7 Haziran 2015’ten önceki, yani doğal olarak olması gerektiği gibi, iktidara aday hâlini temsil ettiği açık. Bir diğer ifade ile MHP iktidara kayıtsız destek vermeye karar vermeden önce aslında bugün İYİ Partinin temsil ettiği her ne fikir varsa arkasında idi" yorumunu yapıyor.

Dündar'a göre, ne zamanki MHP’nin AKP iktidarını devam ettirme misyonu öne çıktı, İYİ Parti'ye ihtiyaç doğdu...

İYİ Parti’yi kuran kadroların MHP’den kopanlar olmasının Bahçeli’yi cesaretlendirdiği görüşünü savunan yazar, burada göz ardı edilenin İYİ Parti seçmeni olduğunu belirtiyor ve şöyle devam ediyor:

"Bunların sorunları MHP değildi. Burada sorun MHP’nin tüm haklarını AKP’ye devretmesi idi. MHP’nin yukarıda saydığımız (ve saymadığımız illerde) ittifak içinde olduğu partiyi yenip başkanlıkları devralması değil miydi MHP liderine oy oranını %18’lerin üzerinde hesaplatan? Kedi ve ciğer denkleminde olduğu gibi sonuçta toplam sabit iken, kaplardan biri doluyorsa diğerinin boşalacağını tahmin edebiliriz. MHP kendi kabını AKP’den memnun olmayanlarla doldururken, kendi kabındakileri de İYİ Parti’ye kaçırdı. İYİ Parti kabı MHP’nin AKP ile kolkola yürümesinden rahatsız olanlarla doldu."

"Belli ki eğer İYİ Parti burada ufacık da olsa bir sendeleme ve tereddüt gösterse, MHP İYİ Parti ile bütünleşip artık aleni hale gelen baskın seçime AKP’den devraldıkları + eski MHP olarak girebilecekti" diyen Dündar, "İYİ Parti’de en ufak bir acaba olabilir mi?“ sorgulamasının seçimden sonra tekrar buluşmak üzere diyerek AKP ile MHP arasında el sıkışmanın habercisi olacağından bahsediyor.

Ocak yazarına göre, "İYİ Partinin dirayetli liderinin tırnakları ile muhafaza ettiği MHP’nin orijinal halini seçimlerde iktidar yanında görmek isteyen Bahçeli’den çok Erdoğan olmalıydı."

Dündar, "İYİ Parti’nin tüm yöneticilerini transfer etseniz dahi İYİ Parti’ye oy verenleri transfer edemezsiniz. Bu yüzden Meral Hanım sandalyeden düşecek kadar komik bulmuştu teklifinizi" yorumunu yapıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ