AYM’nin ‘infaz yasası’ kararı ne anlama geliyor?

Hukuksuz KHK’larla ihraç edilen hakimlerden Kemal Karanfil, AYM’nin İnfaz yasasıyla ilgili kararını Tespit Tv’de değerlendirdi.

AYM’nin CHP’nin yaptığı ‘şekil yönünden’ itirazı redettiğini anlatan Kemal Karanfil, ‘esas’ açısından yapılan itirarın ise kasım sonuna kadar incelenmesini beklediğini anlattı.

Karanfil şunları söyledi:


“AKP ve MHP’nin infaz düzenlemesinde düşünceleri nedeniyle talimatla açılan davalarda tutuklanan siyasi şüpheliler muaf tutuldu. CHP bu yasanın iptal edilmesi için AYM’ye gitti. Hem şekil yönünden, hem de esastan itiraz etti. Yasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğu, yaşam haklarının ihlal edildi belirtildi. Şekil ve esas açısından yapılan itiraz vardı. AYM şekil yönünden yaplan başvuruyu reddetti. AYM, CHP’nin yapmış olduğu esasa yönelik itirazını da muhtemelen bu ay ya da kasım ayı içerisinde karara bağlayacağını tahmin ediyorum. Peki nasıl bir karar verecek? Benim tahminim ‘şekil yönünden’ red kararı 8/7 gibi kritik bir oranla reddedildi. Yani bir üye ‘iptal’ edilmesi deseydi şekil açısından da yasa iptal edilmiş olacaktı. Bu düzenlemenin gerçekten Anayasa’nın 10. maddesindeki eşitlik ilkesine aykırı olduğu, suçu sabit olanlar kapsama alınırken, suçu sabit olmayan gazeteci, yazar, öğretmen, doktor, öğrencilerin kapsam dışı tutması hem hakkaniyete aykırı hem de bir devletin vatandaşları arasında ayrım gözetmemesi gerektiği ilkesine ayrıkıdır.” ifadelerini kullandı.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ