‘Ankara, YSK Başkanı'nın istifa restini konuşuyor, yeni partiden sıcak kulis var’

Oda TV yazarı Sabahattin Önkibar, AKP içinden kulislerine bu kez İstanbul için gözlerin çevrildiği Yüksek Seçim Kurulu’ndaki gelişmeleri ekledi.Önkibar, iki dönem AKP’de milletvekili olan ve hâlâ siyasetin göbeğinde olan bir isimle yaptığı görüşmeden notlar aktarıyor.


Yazar, kaynağının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Seçim tekrarlanmalı” çağrısının ardından “YSK İstanbul için yeniden seçim kararını kesin verir” yorumlarının aksine “YSK’de tablo bıçak sırtında” dediğini belirtiyor.

“Sohbetimi yaz ama adımı yazma, sıkıntıya girerim, dediği için o ismi açıklamayacağım” diyen Önkibar, görüşmede Abdullah Gül, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun kurma girişiminde olduğu yeni parti konusunun da açıldığını kaydediyor.

İddiaya kaynak yapılan AKP’li isim, cumartesi akşamı Çukurambar’da yedikleri yemekte partiden isimlerin de olduğunu belirterek, “Arkadaşlar yemekte dört üye banko bizden, diğerleri direniyor, dediler… Bir milletvekili arkadaş, Başkan Sadi Güven’in istifa resti çektiğini bile söyledi” iddiasını öne sürüyor ve ekliyor:

“Söylenenler iddia kabilinde, yani ispatlamanın imkanı yok. Dedikodu da olabilir... Ama emin olduğum husus, YSK’da ibre yüzde 55-45 muhalefetin lehinde.”

Önkibar’ın, “Peki, tablo bu ise Cumhurbaşkanı o açıklamayı niye yaptı?” sorusuna “YSK üyelerinin önünü açmak için olabilir” yanıtını veren AKP’li kaynak, “Üç gün önce sandık başkanlarının ifadeye çağrılmasını, seçimi iptal etmeye kamuoyu oluşturmak şeklinde yorumlayanlar var” kulisini paylaşıyor.

YSK’de, “İptal için somut delil yok ve kamu vicdanı tatmin edilemedi diyorlarmış. Tarih önünde mahkûm oluruz ve Türkiye’de bundan böyle seçimi tartışılır hale getiririz diyorlarmış” dendiğini iddia eden kaynak, AKP’de ise herkesin seçim yeniden olsun görüşünde olduğunu ifade ediyor.

Seçim tekrarının ekonomide ağır bir fatura çıkarabileceğini söyleyen AKP’li isim, Erdoğan’ın başlangıçta İstanbul seçim sonucunu kabullendiğini ancak Berat Albayrak ile yakın çevresinin telkini ile görüş değiştirdiğinin söylendiğini belirtiyor.

Yine Sabahattin Önkibar’ın aktarımına göre AKP’li isim; Gül, Davutoğlu ve Ali Babacan’ın yeni parti kurma girişimleri karşısında “Cumhurbaşkanımız o konuda çok tedirgin, çünkü yüzde 1 oy bile alsalar onu bizden yani AK Parti’den alacaklar. Çıta yüzde 50 olunca artık bir oy bile çok ehemmiyet arz ediyor” diyor ve yeni bir kulis aktarıyor:

“Size o cenahtan da sıcak bir haber vereyim. Daha çok yeni. Beşir Atalay Bey şöyle bir formül geliştirmiş. Ahmet Davutoğlu kurulacak yeni partiye genel başkan, Ali Babacan ise 2023’te Cumhurbaşkanı adayı olacak ve bunu baştan açıklayacaklarmış. Abdullah Bey teknik direktör olacakmış! Aslında herkes biliyor yeni parti projesi Tayyip Bey’i tasfiye organizasyonudur…”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ