'AKP'nin iktidarı paylaşmasından başka çare yok'

Ekonomide açıklanan tüm programlara, tüm önlemlere rağmen istenen sonuç bir türlü elde edilemiyor.


Uluslararası piyasalara güven vermek amacıyla, ekonomi politikalarına yön vermesi için uzlaşıya varılan McKinsey ile anlaşmanın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla rafa kaldırılmasının ardından AKP iktidarının ekonomideki performansına dair soru işaretleri her geçen gün artıyor.

Aydınlık Gazetesi yazarı İsmet Özçelik, AKP'nin ekonomide 'dağıldığını' iddia etti ve Türkiye'nin kritik günlerden geçtiğini belirtti. Hem içerde, hem dışarıda önemli eşiklerden geçildiğine işaret eden Özçelik, AKP'nin bu işin altında tek başına kalmayacağını kaydetti.


Özçelik, bu konudaki görüşlerini şu satırlarla ifade etti:

"Her şey ortada. Yaşanan krizle ilgili bugüne kadar izlenen yöntem çözüm olmadı. AKP ile tek başına olmuyor. Sorun büyük. AKP’nin iktidarı paylaşmasından başka çare yok. Hem hükümette, hem bürokraside! AKP gerçeği eninde sonunda kabul edecek. Direnme sadece faturayı kabartıyor..."

Ekonimin Türkiye için 'Aşil topuğu' olduğunu ifade eden Özçelik, "ABD açısından ekonomi, Türkiye’nin Aşil topuğu. AKP’yi de oradan vurmaya çalışıyor. Türkiye’yi ekonomik krizle dize getirme projesi tam gaz sürüyor" iddiasında bulundu. 

"Ekonomi yönetimi dağılmış durumda" yorumunu yapan Özçelik, görüşlerini şöyle belirtti:

"AKP yönetimi ve hükümet için de aynı şey geçerli. Bazı bakanlar hâlâ “Ben neymişim be abi!” havasında. Dinlemiyorlar, araştırmıyorlar, akıl vermeye çalışıyorlar. Amerika’yı yeniden keşfedip 'çok önemli proje' gibi sunuyorlar.

Türkiye’nin tüm dünyadaki büyükelçileri toplanmıştı. İhracatçılar, müteahhitlerle akşam yemeğinde buluştular. Yemek bir saatten fazla gecikti. Ne olduğunu sorunca yemeğe katılacak bakanların beklendiğini söylemişlerdi.

Çok şaşırmıştım.

Sadece bu mu?

Yabancılarla yapılacak toplantılara bile sürekli gecikiyorlar. Cuma günü Almanya’nın milli gün resepsiyonu vardı. Yüzlerce kişi soğukta bir saatten fazla Türk bakanı bekledi."

Türkiye'yi önümüzdeki dönemde ekonomide zor günler beklediğini kaydeden Özçelik, şu tespitlerde bulundu:

"Enflasyonun nedeni talep baskısı değil, maliyet baskısı. Enflasyon daha da yükselecek. Para politikalarının etkisi giderek azalıyor. Fabrikalarda işçi çıkarmalar sürüyor. Kasım ayından sonra patlama yaşanacağı konuşuluyor.

Türkiye enflasyon+durgunlukla karşı karşıya...“Ani duruş” riski giderek artıyor. Yani ekonomi “durma” noktasında.Bütün bunları sadece biz yapmıyoruz. Yabancılar da durumun farkında..!

Hükümet çaresizlik içinde.Hukuk mukuk tanıdığı da yok. İşsizlik fonundaki paralar işsizler için kullanılmıyor. Bankalara sermaye yapılıyor. Cumhurbaşkanlığı sözcüsü, “Özal’dan beri uygulan bir yöntem” dese de yasalar çok açık. Yapılan işlem suç!Hükümet şaşkın. Günü kurtarma derdinde. Her şey arapsaçı...Her şey ortada. Yaşanan krizle ilgili bugüne kadar izlenen yöntem çözüm olmadı. AKP ile tek başına olmuyor. Sorun büyük.AKP’nin iktidarı paylaşmasından başka çare yok. Hem hükümette, hem bürokraside! AKP gerçeği eninde sonunda kabul edecek. Direnme sadece faturayı kabartıyor..."
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ