Ahmet Nesin'den bu kez 17-25 Aralık soruları

15 Temmuz darbe girişimine dair kaleme aldığı yazılar ve sorularla gündeme gelen Ahmet Nesin, bu kez de 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmaları ile ilgili bir dizi soru yöneltti.
Artı Gerçek'deki, "17-25 Aralık ve Yasin el Kadı dört kez Türkiye’ye kaçak geldi mi" başlıklı yazısında, Nesin,  17 Aralık ve 25 Aralık operasyonları ile soruşturmalarının bir bütün olarak kullanılmasına rağmen, iki tarihte iki ayrı konuda harekete geçildiğini savundu.


Nesin, "17 Aralık olayı 4 bakanın rüşvet olayıdır, ancak 25 Aralık olayıysa sadece Erdoğan’ı ve ailesini ilgilendiren bir olaydır. Bu ayırımı neden önemsiyorum, sizin de düşünebileceğiniz gibi çok mu önemli, evet önemli, çünkü 17 Aralık’tan dolayı dört bakan Yüce Divan’a gönderilmeyince sanki otomatikman 25 Aralık’ta ortaya çıkan Erdoğan ailesinin yolsuzluğu da temizlenmiş zannediliyor. Oysa ileride açılacak dava tek olmayacak, iki ayrı dava olacak" iddiasında bulundu.

Ardından konuyu Yasin el Kadı'ya getiren Nesin, Kadı'nın S. Arabistanlı bir iş insanı olduğunu hatırlattı ve bin Ladin ile ilişkilendirilerek önce terörist listesine alındığını, ardından da AB ve Türkiye tarafından bu listeden çıkarıldığını kaydetti.

Gazeteci-yazar Can Dündar'ın Kadı ile ilgili, "25 Aralık polis fezlekesine göre Erdoğan, El Kadı ile Türkiye’de (saptanabilen) 12 görüşme yaptı. Yüz yüze gerçekleşen bu 12 görüşmenin 7’si, El Kadı’nın yasaklı olduğu dönemde gerçekleşti (…) Erdoğan, El Kadı’yı, ülkeye giriş yasağı olduğu dönemde yasadışı yollarla Türkiye’ye sokmuştu" satırlarını hatırlatan Nesin, Kadı'nın MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile de görüştüğünü öne sürdü ve ekledi:

"... önemli işadamı MİT müsteşarıyla ne görüşür, umarım bir gün bunu mahkeme kayıtlarında okuruz ifadesinden. Hakan Fidan’ın Yasin el Kadı ile yaptığı söylenen görüşmenin tarihi emniyet kayıtlarına göre 14 Nisan 2012 ve Haliç Kongre Merkezi’nde yapılıyor. O tarihte el Kadı hâlâ terörist uygulamasında ve Türkiye’ye girişi yasak. Peki bu yasak ne zaman kalkıyor, 11 Ekim 2012 tarihinde bakanlar kurulu karar alıyor ve 19 Ekim 2012 tarihinde de Resmî Gazete’de yayımlanıyor.

Emniyetin bilgilerine göre Yasin el Kadı, Bilal Erdoğan’la birlikte gayri resmi ortağı olduğu Boshporus360, Al Baraka Türk ve BİM gibi şirketlerin yönetim toplantılarına katıldı. Milyarlarca dolar değerindeki servetin sahibi bu şirketlere, oğlu Muaz Kadıoğlu ile birlikte gayri resmi ortak olan Yasin el Kadı’nın yasadışı Türkiye ziyaretlerinde, Başbakan Erdoğan, oğlu Bilal Erdoğan ve Erdoğan’ın yakın çevresiyle sık sık görüşmeler yaptığı öğrenildi.

Yine emniyete göre Yasin el Kadı “Yasin El Kadı’nın soruşturmanın başladığı tarih olan Şubat 2012’den, BM terör listesinden çıkarıldığı 05 Ekim 2012 tarihine kadarki yaklaşık 8 aylık süre içerisinde dört kez yasadışı yollardan Türkiye’ye geldiği” belirlendi."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ