Adım adım OHAL’e

Tükiye’de koronavirüs endişesi her geçen gün büyüyor.


Tr724'ten İlker Doğan'ın haberine göre; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, önceki gün 18 olan enfekte hasta sayısına yenilerinin eklendiğini belirtti. Sün gece ba sayıyı 47 olarak güncelledi. Ancak Türk Tabibler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman, koronavirüse yakalanmış hasta sayısının açıklanan resmi sayıların üzerinde olduğuna yönelik duyumlar aldıklarını ifade etti. Adıyaman’ın açıklamasından saatler sonra Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, kameraların karşısına geçti ve cami ve mescitlerde cemaatle namaz kılınmasına ara verilmesinin kararlaştırıldığını açıkladı. Adalet Bakanlığı, 60 yaş üstü hakim ve savcıların izinli sayılacağını duyurdu. Tutuklu ve zorunlu işler haricinde duruşmalar ertelendi. Akşam saatlerinde ise İçişleri Bakanlığı’nın ‘ek genelgesi’ yayınlandı. 81 ile gönderilen genelgeyle dün gece yarısından itibaren tiyatro, sinema, müzikli lokanta, kahvehane, internet kafe, kapalı çocuk oyun alanlarının faaliyetlerinin durdurulacağı açıklandı. Yaşananlar adım adım OHAL’e gidiliyor şeklinde yorumlanıyor.

Koronavirüs salgınının önü alınamıyor. Bütün dünyada ölüm sayısı 7 bini aştı. Türkiye’de alınan tedbirler adım adım ağırlaştırılıyor. YÖK, üniversitelerin tıp fakültesi hastaneleri ile tıp fakültesi sağlık, uygulama ve araştırma merkezlerinde görev yapan bütün personelin yasal mazeretleri hariç yıllık izinlerinin durdurulması kararı aldı. Düne kadar 14 ülke ile uçuş yasağı vardı. İngiltere, İsviçre, Arabistan, Mısır, İrlanda ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne de uçuşlar yasaklandı. Uçuş yasağı uygulanan ülke sayısı 20’ye çıktı.


VAKA SAYISI SAKLANIYOR MU?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplam vaka sayısını 47 olarak açıkladı. Ancak Türk Tabibler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman, koronavirüse yakalanmış hasta sayısının açıklanan resmi sayıların üzerinde olduğuna yönelik duyumlar aldıklarını ifade etti. Kameralar karşısına geçen Adıyaman, “TTB’nin her yerde tabip odaları ve yöneticileri var ve hekim arkadaşlarımız bize 24 saat ulaşabiliyorlar. Bizim aldığımız duyumlar, hasta sayısının daha fazla olduğu yönünde. Bu durum toplum sağlığı ve sağlık çalışanlarının sağlığı açısından da büyük risk taşıyor.” dedi.

GANA VE TAYVAN’DA TÜRKİYE’DEN GİDEN YOLCULARDA VİRÜS SAPTANDI

Sinan Adıyaman’ın açıklamaları akıllara Gana’da geçtiğimiz hafta, Tayvan’da ise dün yaşanan bir olayı getirdi. Tayvan Sağlık Bakanı, ülkedeki yeni vakaların beşinin Türkiye’de tura çıkıp dönen 15 kişi arasında yer aldığını duyurdu. O 5 kişinin kimlerle ve nerede temas halinde olduğu bilinmiyor! Geçtiğimiz hafta da Gana Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göreyse ülkede iki vakadan biri Norveç’ten diğeri Türkiye’den ülkeye giriş yapmıştı.

CEMAATLE NAMAZ YASAKLANDI!

TTB’nin açıklamasından saatler sonra Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş kameralar karşısına geçti. Geçtiğimiz hafta bütün uyarılara rağmen Cuma namazını ‘iptal’ etmemişti Diyanet. Ancak Ali Erbaş, yeni tip koronavirüsün yayılma tehlikesi ortadan kalkıncaya kadar cuma namazı başta olmak üzere cami ve mescitlerde cemaatle namaza ara verilmesinin gerekli hale geldiğini açıkladı. Bu süreçte cuma namazı yerine öğle namazının kılınmasının yeterli olacağını duyurdu.
 

DURUŞMALAR ERTELENDİ

Adalet Bakanlığı da bir takım önlemler aldı. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, tedbir kapsamında 60 yaş üstü ve risk grubundaki hakim ve savcıların izinli sayılacağını, dün itibarıyla tüm adliyelerde yargı mensuplarının acele, tutuklu, zorunlu işler haricinde duruşmaları ertelediğini duyurdu. Gül’ün açıklamasına göre hafta sonu noterlik uygulaması da durduruldu. Bu arada, huzurevlerinin tamamına mücbir sebepler hariç ziyaretçi kısıtlaması getirildi.TIP FAKÜLTELERİNDE İZİNLER İPTAL

Yükseköğretim Yürütme Kurulu (YÖK) da bir takım önlemler aldığını duyurdu. Üniversitelerin tıp fakültesi hastaneleri ile tıp fakültesi sağlık, uygulama ve araştırma merkezlerinde görev yapan bütün personelin yasal mazeretleri hariç yıllık izinlerinin durdurulması kararı aldı.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN KORONAVİRÜS GENELGESİ

İçişleri Bakanlığı’nca, 81 il valiliğine ‘koronavirüs tedbirleri’ konulu ek bir genelge daha gönderildi. Son genelgeyle dün gece yarısından itibaren tiyatro, sinema, çalgılı lokanta, kahvehane, internet kafe, kapalı çocuk oyun alanlarının faaliyetleri durduruldu. STK genel kurulları, eğitimleri, toplu olarak bir araya gelinen her türlü toplantı ertelendi.

FAHRETTİN KOCA: VAKA SAYISI ARTTI

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından güncel duruma ilişkin açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önceki gün 18 olan virüslü hasta sayısına yenilerinin eklendiğini açıkladı. Bir soru üzerine Koca, “Bugüne kadar can kaybı olmadı ama olmayacağı anlamına gelmez. Solunum sıkıntısı olan hastalırımız var.” ifadelerini kullandı. Vatandaşlardan mümkün olduğu kadar evlerinden çıkmamalarını isteyen Koca, yurt dışından gelecek olanları da uyardı:“Şimdi mücadelenin yeni safhasındayız. Yaşlılalara ve kronik hastalığı olanlara karşı dikkatli olalım. En hassas grup bu gruptur. Yurt dışındaki vatandaşlarımıza sesleniyorum; Türkiye’ye dönmekte ısrarcı olmayalım. Gelirlerse 14 gün karantina altında tutulacaklarını bilsinler.”

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ