Adalet Bakanlığı’nda ‘ölüm’ sessizliği!

Gümüşhane Cezaevi’nde yaşanan skandalla ilgili Adalet Bakanlığı ve Ceza Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü’nde ‘ölüm sessizliği’ hakim.


Tr724'ten İlker Doğan'ın haberine göre 4 yıldır tutuklu olan KHK’lı Komiser Yardımcısı Mustafa Kabakçıoğlu’nun, kapatıldığı hücrede öksüre öksüre ölümünün üzerinden 15 gün geçti. Ancak bugüne kadar ne Adalet Bakanlığı ne de Ceza Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü tek kelime bile açıklama yaptı.Giresun’da komiser yardımcısı olan Mustafa Kabakçıoğlu, Ağustos 2016’da tutuklanmıştı. Yapılan yargılama sonrası ceza aldı. 4 yıldır tutukluydu. Öksürük nöbetlerinin artması üzerine 28 Ağustos akşamı hastaneye götürülmek yerine, gardiyanlar tarafından ‘koronavirüs’ şüphesiyle tek kişilik hücreye kapatıldı. Gardiyanlar 29 Ağustos sabahı hücrenin kapısını açtığında Kabakçıoğlu’nun cesediyle karşılaştı. Ailesi Gümüşhane Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Mustafa Kabakçıoğlu astım ve yüksek tansiyon hastasıydı. Yapılan testler sonrası Kovid-19 olmadığı ortaya çıktı.

CEVAP BEKLEYEN SORULAR…


Mustafa Kabakçıoğlu, gardiyanlar tarafından tek kişilik hücreye kapatılmak yerine olması gerektiği gibi hastaneye kaldırılsa bugün yaşıyor olacaktı. Cezaevi yönetiminin keyfi kararı nedeniyle hayatını kaybetti. Ailesi ve yakınları olayda sorumluluğu olanların hak ettiği cezayı almasını istiyor. Öncelikle Kabakçıoğlu, yoğun öksürük nöbetlerine rağmen neden hastaneye götürülmek yerine tek kişilik hücreye konuldu? Bu kararı kim verdi? Kabakçıoğlu’nun rahatsızlığını bildirmesi üzerine ne gibi önlemler alındı? Örneğin koğuşa gelen gardiyanlar tarafından nöbetçi cezaevi doktoruna götürüldü mü? Revirdeki doktor gördü ise ne teşhis koydu, ne gibi ilaçlar verdi? Yüksek tansiyon hastası olduğu bilinmesine rağmen Kabakçıoğlu, neden tek kişilik koğuşa alındı? Skandal olay sonrası Adalet Bakanlığı ve Ceza Tevkifevleri idari soruşturma başlattı mı? Başlattıysa kimler sorgulandı? 

BAKANLIKTAN SES YOK!

İnsan Hakları Savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, dün yaptığı paylaşımda, “Cezaevinde ölen Mustafa Kabakçıoğlu’nun eşiyle konuştum. Sonradan Covid olmadığı ortaya çıktığı halde Covid diye tek kişilik hücreye koymuşlar tansiyon hastası kişiyi! Sabah ölüsü bulunmuş! Şüpheli vaka! 29 Ağustos’taki ölümünden sonra Adalet Bakanlığı halen açıklama yapmıyor!!” ifadelerini kullandı. 

ELAZIĞ CEZAEVİ KOVID+ KAYNIYOR

Bu arada Türkiye genelinde cezaevlerinde Kovid-19 salgınını arttığı belirtiliyor. Sosyal medyada konuyla ilgili her gün tutuklu yakınları tarafından onlarca paylaşım yapılıyor. Söz konusu cezaevlerinden biri de Elazığ Cezaevi… Ömer Faruk Gergerlioğlu, kendisine gelen bir yorumu Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ü etiketleyerek paylaştı: “Elazığ cezaevi için kaç kez çağrı yaptım?! @ctekurumsal @abdulhamitgul “Hocam Elazığ 1 nolu 2 nolu ve özellikle T tipinde koronavirüs ciddi şekilde yayıldı. Şu an T tipinde 9 koğuş tamamen karantinada. Artık herkes korku ve panik içinde bu canlar devlete emanet değil mi?”

BURADA ÖLÜME TERK EDİLDİK

Bir başka sosyal medya kullanıcısı ise şu paylaşımda bulunmuş: “Bugün görüşe gittim.(Elazığ)Eşim de dahil herkes hasta. İki kişinin hala ateşi yükseliyormuş. Eşim sürekli öksürdü. Zile bastığımızda gelen giden yok. Bizi burda ölüme terkettiler dedi. Dilekçe yazıyorum cevap vermiyorlar, siz de dilekçe yazın, sesimizi duyurun dedi.”

Kaynak: TR724
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ