Zindanda bir alim: 71 yaşındaki yazar Vehbi Yıldız 21 yaşındaki oğluyla 4 yıldır hapiste

Yazar Vehbi Yıldız, 4 yıldır Manisa Cezaevinde tutuklu. Koğuşunda münzevi bir hayata çekilen Yıldız’ın sağlığından endişe eden ailesi BOLD’a konuştu.15 Temmuz’un ardından çok sayıda gazeteci, yazar ve fikir insanı tutuklandı. Bazıları sürekli gündeme gelirken, bazıları hücrelerinde münzevi bir hayata çekildi ve hastalıklarıyla bile gündeme gelmek istemediler. Korona salgını nedeniyle endişelenen aileleri durumlarını anlatmaya başladı.


1 Ekim 2016’dan bu yana Manisa Cezaevinde tutuklu olan yazar Vehbi Yıldız, imam hatip liselerinde 36 yıl hadis, kelam, tefsir gibi Kuran-ı Kerim dersleri vermiş bir yazar. En son İzmir Anadolu İmam Hatip Lisesinde görev yaptı. 2013’te emekli oldu. Özellikle Hz. Muhammed’in hayatını anlatmaya yoğunlaştı. Müftülükler bünyesinde gerçekleştirilen Kutlu Doğum haftalarında konferanslar verdi. 15 Temmuz’a kadar mütevazi bir yaşam süren Vehbi Yıldız, İzmir’deki evinde çalışmalarını sürdürüyordu.

KİTAPLARI CEZAEVİ KÜTÜPHANESİNDE

Vehbi Yıldız bugüne kadar 8 kitap yazdı: Rahmet Peygamberi, Uyunü’l-Ebrar, Düşün Anla ve Ağla, İlim İrfan Nesli, Değer Ölçüsü, Aklın Gözyaşları, Hakikat Güneşi, İlham Kaynakları adlı eserleri defalarca baskı yaptı. Vehbi Yıldız’ın eşi Tayyibe Yıldız eşinin kitaplarının cezaevi kütüphanelerinde halen bulunduğunu belirtiyor:

“Eşimin kitaplarının cezaevi kütüphanelerinde olduğunu öğrendik. Avukatımız da mahkemede söyledi. Bir gardiyanın elinde görmüş, okurken. Hapiste de koğuş arkadaşlarıyla hadis dersi yapıyorlar. Ömrü boyunca insanları yatıştırmaya, sulha çalışmış biri. Tam tersi bir durumla yargılanıyor. Böyle bir insana terörist demek çok ağır.”

4 YILDA 40 KİLO VERDİ

25 yıl önce ağır bir tüberküloz geçiren Vehbi Yıldız’ın sağlık durumundan ailesi endişeli. Hapse girdiğinden bu yana 40 kilo verdi. 71 yaşında (resmi 69) olan Yıldız yüksek tansiyon hastası, dizlerinde yürüyemeyecek kadar ağrıları oluyor. Eşinin sağlık durumunu mahkemeye sunduklarını ama dikkate alınmadığını söyleyen Tayyibe Yıldız şöyle devam etti:

GÖRÜŞLERE İKİ BÜKLÜM GELİP GİDİYORDU

“Çürüyorlar yani, yavaş yavaş oralarda çürümeye terk edildiler. Cezaevi doktoru, rahatsızlıklarıyla ilgili yaşlısın, şikayetlerin normal diyor ama biz merak ediyoruz. Korona salgını var. Geçirdiği ağır tüberkülozdan dolayı beslenmesine çok dikkat etmesi gerekiyor. Hapiste yüksek tansiyon hastası oldu. Heyet raporuyla ilaç kullanıyor. Dizlerinde çok ağrısı var. Yürüyemiyor. Görüşlere iki büklüm gelip gidiyordu. 8 kişilik yerde 24 kişi kalıyorlar. Bir kapalı görüşe gelirken acının verdiği yüz ifadesi bizleri günlerce ağlattı.”

ÜÇ ÇOCUĞU DA HAFIZ

25 yıllık evli olan Vehbi Yıldız’ın iki kız, bir erkek olmak üzere üç çocuğu var. 21, 20 ve 19 yaşındaki çocuklarının üçü de hafız. Tutuklu olan büyük oğlu Muhammed Abdullah Yıldız hafızlığını hapiste tamamlamış.

Kızı diyor ki: “Babam bize her zaman kin duymayın, içinizde öfke biriktirmeyin, der. İftiradan, su-i zandan, gıybetten çok korkar. Bizi de öyle yetiştirdi. Müspet hareket üzere yaşamış ve her zaman herkese bunu tavsiye etmiş babacığımın affedilmesini değil, özgürlüğünün geri verilmesini istiyoruz. ”

OĞLU KURAN ÖĞRETTİĞİ İÇİN TUTUKLUVehbi Yıldız, oğlu Muhammed Abdullah ile bir Manisa Cezaevinde, bir görüş gününde. Muhammed Abdullah, bu görüşten 4 gün sonra tutuklandı.

9 Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi hazırlık sınıfı öğrencisi oğlu Muhammed Abdullah Yıldız (21) 5 Mayıs 2018’den bu yana İzmir Şakran T Tipi Cezaevinde tutuklu. Kaldığı öğrenci evinde mahalledeki çocuklara Kuran-ı Kerim öğrettiği için tutuklanan Yıldız’a hakim mahkemede “Sen neden Kuran öğrettin?” diye sordu. Oğul Yıldız ise “İmam hatip okudum, ilahiyata devam ediyorum. Bundan doğal daha ne olabilir.” diye cevap verdi.

Muhammed Abdullah, kendi okulundan devamsızlık nedeniyle atıldığı için eğitimine Açıköğretim’de İlahiyat okuyarak devam ediyor. Darbe olduğunda 17, tutuklandığında 19’unda olan Muhammed Abdullah Yıldız, 7 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Dosyası İstinaf Mahkemesinde.

“BYLOCK OLMAMASI DA MI SUÇ?”

Cemaat soruşturmaları kapsamında tutuklanan Vehbi Yıldız, 27 gün Manisa Saruhanlı Karakolunda gözaltında kaldıktan sonra Manisa E Tipi Cezaevine gönderildi. Daha sonra Manisa T Tipi Cezaevine sevk edildi. 8 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılan Yıldız’ın dosyası Yargıtay’da bulunuyor.

Bugün ‘suç’ olarak kabul edilen kriterlerin hiçbiri Vehbi Yıldız’ın dosyasında yok! Banka, gazete aboneliği, çocuklarını okullara gönderme, dernek üyeliği, Bylock…

Çocukları mahalledeki ortaokuldan, imam hatipten mezun. Akıllı telefon kullanmıyor. Savcı bunlara rağmen ifadesini alırken “Sizde niye Bylock yok?” diye sordu. Yıldız soruyu; “Olmasa da mı suç?” şeklinde cevapladı.

Vehbi Yıldız’ı, babası, hafızlık eğitimi alması için 12-13 yaşlarındayken İzmir Kestane Pazarına bırakmış. Burada birçok hocadan Arapça, hadis ve tefsir dersleri öğrenmiş. Mahkemede sırf bu yüzden örgüt kurucusu olarak yargılanan Yıldız’a, hiçbir delil bulunamayınca üyelikten ceza verildi.

HABERİN TAMAMINI BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ...

Kaynak: BOLD
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ