YAŞ kararlarıyla Yurtta Sulh Konseyi listesindeki benzerlik

Aynı elden çıkmış gibi aynı hata yapıldı.
Bu yılkı Yüksek Askeri Şura kararlarında en çok eleştirilen nokta alt kıdem ve rütbedeki kişilerin daha kıdemli ve rütbeli personele komutan olarak atanmasıydı. Bu hatanın aynısı 15 Temmuz'da ele geçirildiği iddia edilen Yurtta Sulh Konseyi görevlendirme listesinde de sözkonusuydu. 

15 Temmuz'un çatı davasında da Yurtta Sulh Konseyi listesindeki bu kıdem ve rütbe karışıklığına dikkat çekilmiş ve "TSK dışında hazırlandığı izlenimi vermektedir" denmişti. "TSK dışı" tabiriyle bugüne kadar hep Hizmet Hareketi suçlandı. Ancak YAŞ ve sonrasında yapılan görevlendirmelerdeki tıpa tıp hatalar, listenin SADAT'ta hazırlandığına ilişkin kanıtlar sonuyor. 

SADAT EKİBİNİN ORTAK HATASI

Ahmet Nesin Artıgerçek sitesindeki bugünkü yazısında, YAŞ kararları ve ardından yapılan görevlendirmelerde Emekli General Adnan Tanrıverdi'nin yönettiği SADAT'ın etkili olduğunu, Org. Hulusi Akar'ın Tanrıverdi'nin emrinde olduğunu yazdı. 

Yurtta Sulh Konseyi listesini tutuklu hiçbir subay kabul etmemiş, hatta bu hatalar nedeniyle "TSK dışında hazırlandığını, bu hataları TSK bünyesindeki hiçbir askerin yapmayacağını" öne sürmüşlerdi. 

YAŞ kararlarında SADAT'ın etkili olduğu sır değil. Dikkate alınmayan kıdem ve rütbe durumunun çok sayıda subayın tutuklanmasına neden olan Yurtta Sulh Konseyi görevlendirme listesinde de dikkate alınmamış olması aynı eli işaret ediyor.  

Bugüne kadar darbeyle ilgili hiçbir yazılı plan bulunmadı. Ortada sadece bir görevlendirme listesi var. Ancak listede ismi bulunan pekçok üst düzey subay, 15 Temmuz'da evinde, tatilde ya da yurt dışında olduğunu ispat ettiği halde tutuklu durumda. 

Bu da akla SADAT'ın fişleme listeleri doğrultusunda bir sahte atama listesi oluşturduğunu ve 15 Temmuz sonrası delil olarak emniyete servis edilmiş olabileceğini gösteriyor.  

Akıncı Üssü Komutanı Tuğgeneral Hakan Evrim mahkemedeki ifadesinde bu duruma dikkat çekti ve "Ortada bir darbe planı da yoktur, bulunamamıştır. Eğer TSK personeli bu darbeyi planlasaydı, mutlaka dökümante ederdi. Böylesine saçma bir planlama ve sevk yapılmazdı." dedi. 

Aktifhaber.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ