Yargıtay, yüzde 98 engelli bomba imha uzmanı gaziye verilen cezayı onadı

Yargıtay, 2009 yılında bomba patlaması sonucu gözlerini, sağ elini, sol elinin işaret parmağını kaybeden bomba imha uzmanı polis memuru Bilal Konakçı’ya verilen 7 buçuk yıllık cezayı onadı.

İzmir'de 2009 yılında patlayan bomba sonucu hayatına yüzde 98 engelli olarak devam eden gazi emeklisi Bilal Konakçı, 20 Aralık 2016 tarihinde Cemaat soruşturmaları kapsamında gözaltına alındı.

21 gün gözaltına altında tutulan Konakçı, sevk edildiği mahkemede Bylock kullanıcısı olduğu iddiası ile tutuklandı.


Savunmasında, 2009 yılından beri gözlerinin görmediğini sadece tuşlu telefon kullanabildiğini söyleyen Konakçı'ya 7 buçuk yıl ceza verildi.

15 gün cezaevinde kaldıktan sonra da, yurt dışı yasağı konulup, adli kontrol şartıyla tahliye edildi.

OLMAZ DENİLEN OLDU!

Eski hakim Kemal Karanfil, Yargıtay'ın, ilk derece mahkemesi tarafından Bilal Konakçı'ya verilen cezayı onadığını duyurdu.

Yargıtay’da dosyaların incelenmediğini ya da bilerek ve isteyerek belli bir kesime karşı düşman ceza hukukunun uyguladığını belirten Karanfil, “Buna benzer birçok skandal kararın, Yargının en tepesi tarafından da görülmeyerek onanması, Türkiye’de Yargı diye bir şeyin olmadığını göstermektedir.” dedi.
   
Karanfil, Yargıtay 16. Ceza Dairesi üyesi Hakan Yüksel’in AKP hükümeti tarafından kurulan Yargıda Birlik Derneği’nin ilk yönetim kurulu üyesi olduğuna dikkat çekti.

Karanfil, bu davalarda bu tip insanların görevlendirilmelerinin ayrı bir skandal olduğuna işaret ederek, “Çok önemli esas ve usul hatalarını içeren bir mahkumiyet kararının İstinaf ve Yargıtay tarafından onanmış alması korkunç.!”dedi.

Konakçı’ya cezayı veren Ağır Ceza Mahkemesi başkanının da Yargıda Birlik Derneği üyesi olduğu belirtildi.

CANI PAHASINA

Aliağa'da, 5 Şubat 2009 tarihinde, Aliağa Lisesi önünde şüpheli paket olduğu ihbarı yapıldı.

Bunun üzerine o dönemde İzmir'in kuzey bölgesindeki tek bomba imha uzmanı olan 14 yıllık evli, iki kız çocuk babası Bilal Konakçı, göreve çağrıldı.

Konakçı, yaptığı inceleme sonucunda şüpheli paketin bomba olduğunu belirleyip, kapalı bir alanda imha edilmesine karar verdi.

Konakçı, Aliağa İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne taşıdığı bombayı imha etmeye hazırlanırken, bomba aktif hale geçti.

İçerdeki meslektaşları ve çeşitli işleri için gelenleri düşünen Konakçı, canı pahasına bombayı alıp, hızla kapıya yöneldi.

Konakçı'nın merdiven altına attığı bomba büyük bir gürültüyle patladı. kanlar içinde kalan Konakçı, bazı uzuvlarını kaybetmiş olarak Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Tedaviye alınan ve durumu ağır olan Konakçı, aylar süren tedavinin ardından yaşama tutundu.

Ancak iki gözünü, burnunu, sağ elini ve sol elinin üç parmağını kaybeden, bacak kemikleri ise kırılan ve tedavi sırasında platin takılan Konakçı'ya Ege Üniversitesi Hastanesi'nden 5 Ekim 2010 tarihinde, 'özür durumuna göre, tüm vücut fonksiyon kaybı oranı yüzde 98' raporu verildi. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ