TUS üçüncüsü doktorun cezaevindeki şüpheli ölümüne soruşturma

Geçtiğmiz Haziran ayında Silivri Cezaevi’nden intihar ettiği söylenen ama işkence ile öldürüldüğüne yönelik kanıtların her geçen gün artığı doktor İbrahim Halil Özyavuz ilgili soruşturma başlatıldı.
 Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni birincilikle bitiren ve Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) Türkiye 3. olan radyoloji doktoru Özyavuz’un ailesi Harran Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikâyet dilekçesi verdi. Aile cezaevinde ölüm ile ilgili şüphelere dikkat çekip olayın soruşturulmasını talep ettiklerini açıkladı.

Savcılığın şikâyet dilekçesi üzerine soruşturma açarak dosyayı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdiği öğrenildi. Şikâyet dilekçesinde Dr. Özyavuz’u adli tıpta teşhis eden babasının ağır darp izleriyle ilgili verdiği bilgiler dikkat çekti.

OPERASYONU HARRAN’DA ÖĞRENDİ, İSTANBUL’DA TESLİM OLDU


IPA Haber Ajansı’nın haberine göre, İstanbul Başsavcılığı, Gülen cemaati ile bağlantısı olduğu gerekçesiyle İstanbul Üniversitesi’nde görevli bazı öğretim üyelerine yönelik 24 Nisan 2018’de gözaltı kararı verdi.

Soruşturma kapsamında 7 öğretim görevlisinin “ByLock” isimli iletişim programı kullandıkları iddiasıyla, 2 kişinin de 15 Temmuz darbe girişimini övdükleri iddiasıyla aynı gün adreslerine baskın gerçekleştirildi.

Operasyonlar kapsamında 6 kişi gözaltına alınırken aranan Rıdvan U., Fatma Z. ve İbrahim Halil Özyavuz, adreslerinde bulunamadı. Özyavuz polis tarafından arandığını tatilini geçirmek üzere gittiği memleketi Harran’da baba ocağında öğrendi.

İbrahim Halil Özyavuz, operasyondan bir hafta sonra babasıyla birlikte İstanbul Emniyeti’ne gelerek teslim oldu. Özyavuz polis sorgusunun ardından sevk edildiği İstanbul adliyesinde tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne konuldu.

27 GÜN SONRA ÖLÜM HABERİ GELDİ

Özyavuz’un Silivri Cezaevinde tutuklu kaldığı 27. gün ölüm haberi geldi. Bir süre Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kaldığı 3 Haziran 2018 Pazar günü hayatını kaybettiği açıklandı.

Ölüm sebebi olarak önce intihar denildi. Ancak daha sonra polis, ölüm nedenini ‘itirafçı olduğunun anlaşılması üzerine koğuş arkadaşları tarafından dövülerek linç edilmesi’ olarak açıkladı. Fakat koğuştan hiçkimse hakkında soruşturma açılmadığı ortaya çıktı.

Bu çelişkili açıklamalarda ailenin Özyavuz’u Adli Tıp Kurumu’nda teşhis ederken vücudunda, yüzünde darp izlerini fark etmesi etkili oldu. Ailenin şüpheli ölümün peşine düştükçe bazı polisler tarafından tehdit de edildiği de ortaya çıktı.

SON GÖRÜŞMEDE BASKI GÖRDÜĞÜNÜ ANLATTI

Silivri Cezaevi’nde görüş günü Özyavuz’un ailesine sabırla çıkacağı günü beklediğini, hiçbir suçunun olmadığını, çocuklarını özlediğini ve bazı bilgiler vermek için savcılığa çıkarılmayı beklediğini söylediği öğrenildi.

Ancak pazartesi günü adliyeye çıkarılmayı bekleyen Özyavuz’un Pazar günü ölüm haberi geldi. Özyavuz’un ölümüyle birlikte Olağanüstü Hal (OHAL) döneminde cezaevlerinde şüpheli ölüm sayısı 40’ı aştı.

HARRANLI DOKTOR, BAŞARI HİKÂYESİYLE TANINMIŞTI

Şanlıurfa’nın Harran ilçesinde 2007 yılında pamuk toplayıp, ders çalışarak İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni kazanan ve birincilikle bitiren İbrahim Halil Özyavuz’un başarı hikâyesi bir dönem Türkiye gündemine oturmuştu.

Özyavuz, Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda (TUS) ise Türkiye 3.’sü olmuştu.


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ