TSK'nın tabutuna son çivi de çakıldı

Genelkurmay'ı tamamen devre dışı bırakan yeni değişiklikle, YAŞ öncesi AKP'nin tüm hazırlıkları tamamlandı.
YAŞ Yönetmeliği’nin ardından Subay Sicil Yönetmeliği’nde de değişiklik yapılarak Ağustos Şurası öncesi bütün ipler tek elde toplandı. Yapılan son değişiklikle, terfi sırasındaki general-amiraller ve general-amiralliğe yükselme sırası gelen albaylar hakkında hazırlıklarda asker söz sahibi olmaktan çıkartıldı. 

YAŞ Yönetmeliği’nde yapılan değişikliğin ardından Subay Sicil Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle bu işlem tamamen Millî Savunma Bakanlığı Müsteşarı eş güdümünde olacak YAŞ Sekreteryasına verildi.

GENELKURMAY TAMAMEN DEVRE DIŞI

Genelkurmay yapılacak hazırlıklarda tamamen devre dışı kalırken, kuvvet komutanlıkları yalnızca, terfi sırası gelen personelin sicil dosyalarını YAŞ Sekreteryası’na iletecek. Terfi sırasına gelmiş personel sicil ve özlük dosyalarının içeriğinden oluşan sicil notlarının yanı sıra YAŞ üyelerinden değerlendirme notu da alacak. Türkiye gazetesinde yer alan habere göre bu iki notun ortalamasına göre terfiler masaya yatırılacak.
 
MSB bünyesinde oluşturulan YAŞ Sekreteryasının, darbe girişimi öncesi uygulamalara bazı yenilikleri getirmesi de bekleniyor. Bu kapsamda, daha önce general-amiral sırasına giren kurmay albaylardan notları en yüksek olanlar şura gündemine geliyor ve bunlar arasından terfiler çıkıyordu.

AKP'nin oluşturacağı YAŞ Sekreteryası ise kurmay olmayan albayları da terfi için sunacak.

TERFİLERE MİT KARAR VERECEK
YAŞ Sekreteryasının daha önce Genelkurmay Personel Başkanlığı’nda yapılmayan bir uygulamaya daha gidip, terfi sırasındaki personel hakkında başka kanallardan da istihbari bilgi toplayacağı, personel hakkında daha kapsamlı hazırlanan dosyaların da kurul üyelerine sunacağı gelen bilgiler arasında yer alıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ