‘Tefsir ve fıkıh kitaplarına örgütsel materyal muamelesi, darbe hastalığıdır’

Kur’an Kerim, hadis, fıkıh ve dua kitaplarının terör örgütü suç aleti/unsuru olarak sergilenmesine bir tepki de Gelecek Partisi’nden geldi.
Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın koordinesinde, Mersin İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü ve Elazığ Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yapıldığı açıklanan ‘F./PDY’ operasyonunda ele geçirilen materyaller arasında Elmalılı Hamdi Yazır’ın Hak Dini Kur’an Dili tefsiri, Kütüb-ü Sitte ve İslam Fıkıh Ansiklopedisi basın yoluyla afişe edilmişti.

“28 ŞUBAT GÜNLERİNİ HATIRLATTI”

Konuyla ilgili ‘Elmalılı Hamdi Yazır Tefsiri ve Kütüb-ü Sitte’nin Örgütsel Materyal Olarak Afişe Edilmesi, Darbe Dönemi Hastalıklarının Hortlatılmasıdır!’ başlığıyla yazılı açıklama yapan Gelecek Partisi İnsan Hakları Başkanlığı, “Emniyet ve yargı bürokrasisinin bu tutumu, ‘eski Türkiye’ fotoğrafını ve 28 Şubat günlerini bir kez daha hatırlatmış; bürokrasinin sehven gerçekleştirdiği itinasız ve izansız bir tavır olmaktan ziyade, son yıllarda bu ortama zemin oluşturma gayretlerinin bir uzantısı olarak algılanmıştır” ifadelerini kullandı.

Yargıtay 16. Dairesi’nin istikrar kazanmış kararlarında, Fethullah Gülen kitaplarının dahi örgüt üyeliği suçuna delil olarak sayılamayacağı belirtilmesine rağmen, Türkiye’de milyonlarca evde bulunan bu eserlerin “örgütsel doküman gibi sergilenmesi”nin halkın tepkisine neden olduğu vurgulandı.

“YÜKSEK YARGI KARARLARI UMURSAMIYOR”

Açıklamada yüksek yargı kararlarının umursanmadığı belirtilerek, “Başka alanlarda da görünürlüğü artan ve yüksek yargı kararlarının umursanmadığı, bunlara adeta meydan okunduğu intibaı veren uygulamalardan bir an önce dönülmelidir. Bu fotoğrafın hangi aklın ve ideolojik çevrelerin ürünü olduğu acilen soruşturulmalı ve halkımıza bu konuda açıklama yapılmalıdır!” denildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ