Senanur Özcerit, mahkeme önünde tebessümle bekliyor

15 Temmuz’dan sonra tutuklanan ve cezaevinde kansere yakalanan, tahliye olduktan sonra 5 ay yaşayabilen Doç. Ahmet Turan Özcerit’in gözaltında tutulan kızı Senanur Özcerit bugün hakim karşısına çıkıyor.


Senanur’un ağabeyi Sinan Özcerit, kardeşinin mahkeme önünde bekleyen fotoğrafını Twitter’dan paylaşarak, “Alnı ak, başı dik, yüzü gülüyor. Çünkü suçsuz olduğunu biliyor.” ifadesini kullandı.

Bilgisayar mühendisi Doç. Ahmet Turan Özcerit’in eşi ev hanımı Esra Özcerit (42) ve kızı Sakarya Üniversitesi gazetecilik bölümü öğrencisi Senanur Özcerit (19) 21 Mayıs’ta evlerinde gözaltına alındı. Anne Esra Özcerit serbest bırakılırken Senanur Özcerit 3 gündür gözaltında tutuluyordu.


 

Akrabaları ile kurduğu diyalog ‘örgüt’ delili!

Kronos’un haberine göre, Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü öğrencisi Sinan Özcerit (21), kardeşi Senanur’un bugün saat 09.00’da soruşturma dosyasındaki 15 kişi ile birlikte mahkemeye çıkarılacağını açıkladı. Gözaltına alınan 2 kişinin sağlık nedenlerinden dolayı adli kontrolle serbest bırakıldığını belirten Özcerit, avukatların verdiği bilgiye göre suçlamaların ‘örgüt üyeliği’, delillendirmelerin ise Senanur’un akrabaları, aile dostları ve arkadaşları ile kurduğu iletişim olduğunu vurguladı.

Fiziki takip ve telefon dinlemesiyle uzunca süre takip edilen Senanur’un arkadaşlık ve akrabalık bağlarından ve onlarla kurduğu iletişimden dolayı örgüt üyesi suçlamasıyla yargılanacağını bildirdi.

“Eczane neresi, ilaç ne? Bunlar neyin kodları?”

Özcerit, sorgulama ilgili olarak ise ilginç diyalogların yaşandığını aktarmıştı: “Kardeşim anneme mesaj atmış, ‘eczaneden ilacımı al’ diyor. Polisler sorgu esnasında mesajı gösterip soruyorlar ‘Eczane neresi, ilaç ne? Bunlar neyin kodları?’ Bunun adı paranoya değil, saçmalık. Çok büyük bir saçmalığın içindeyiz şu an.”

“Asgari vicdan ve insafı arıyoruz”

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da, Adalet Bakanlığı’nı etiketleyerek, “Serbest bırakın şu mazlum genç kızı. Babası Doç. Ahmet Turan Özcerit’e yapılan ağır ihlaller sonrası aileye de aynısı devam ettiriliyor. Hiç mi insaf yok? Hukukun olmadığını biliyoruz, asgari vicdan ve insafı arıyoruz” ifadelerini kullandı

Öte yandan arkadaşları ve dostlarının başlattığı #SenanuraÖzgürlük başlığı ile açılan sosyal medya kampanyası sürüyor. Senanur Özcerit’in özgürlüğü için bir de imza kampanyası başlatıldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ