Savunması bile alınmayan yürüme engelli KHK’lı öğretmen hapse girdi

KHK ile ihraç edilen öğretmen Muhammed Koşar, İstinaf Mahkemesi cezasını onayladığı için bu sabah tutuklanarak cezaevine gönderildi. Eşi Fatma Koşar, “Bu haksızlığa herkes ses çıkarsın” dedi.


2 yaşındayken çocuk felci geçiren ve koltuk değneği kullanan sınıf öğretmeni Muhammed Koşar (46), Bank Asya hesabı ve dernek üyeliği gerekçe gösterilerek, savunma dahi yapamadan 1 yıl 13 ay hapis cezasına çarptırıldı.

İstinaf Mahkemesi tarafından 15 Mayıs 2019’da cezası onaylanan Koşar, bu sabah Adana’daki evinde gözaltına alınarak Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevine gönderildi. 3 çocukları bulunan Koşar çifti, sıkma börek satarak geçiniyordu.
GERGERLİOĞLU DUYURDU

Koşar’ın tutuklandığını TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyesi ve HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu sosyal medya hesabından duyurdu. Gergerlioğlu, “Muhammed Koşar, KHKlı engelli öğretmen, koltuk değnekli. İşinden attılar yetmedi.  Bank Asya’da kendi hesabına miras parasını yatırdığı için mahkeme 2 yıl 1 ay cezaya çarptırdı! Börek satarak zor bela geçimini sağlıyordu, 3 çocuk babası bugün cezaevine giriyor Allah yanınıza bırakmasın.” dedi.

 

İSTİNAF ONAYLADI

Muhammed Koşar, İstinaf Mahkemesine Bank Asya ile davalık olduğunu, hesap hareketlerindeki değişikliklerin miras paylaşımından kaynaklandığını ifade etmesine rağmen sonuç değişmedi.

19 yıllık sınıf öğretmeni Muhammed Koşar 1 Eylül 2016’da 672 Sayılı KHK ile ihraç edilmişti. Betül 18, Azra 14, Fatih Burak 8 adında 3 çocuğu bulunan Koşar, eşi Fatma Koşar ile birlikte Adana’da sıkma börek satarak ailesini geçindiriyordu.Eşi Fatma Koşar, “Eşim neden tutuksuz yargılanmıyor? Cezaevleri engellilere uygun değil. Savunmasında kaç kere Bank Asya’da neden hesap açtığını anlattı. Bu haksızlığa herkes ses çıkarsın.” dedi.CEZAEVLERİ ENGELLİLERE UYGUN DEĞİL

Türkiye’deki cezaevleri engelli tutuklular için uygun değil. Özellikle iki katlı koğuşlarda yaşamak zorunda bırakılan engelliler, başkalarının yardımına ihtiyaç duymadan hayatını idame ettirmekte zorlanıyor.

5275 sayılı Ceza İnfaz Kanununa göre, cezaevinde hayatını yalnız idame ettiremeyen tutukluların, cezası ne olursa olsun hasta iyileşinceye kadar ertelenmesi gerekiyor.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ