Sakıncalı hattat: Hat sanatları kitabını cezaevine sokmadılar

Türkiye’nin en değerli hat sanatçılarından Prof. Dr. Muhittin Serin’in hat kitabının cezaevine sokulmasının engellendiği ortaya çıktı. Gerekçe olarak ise ‘ders kitabı olmaması’ gösterildi.

Cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri ve trajikomik yasaklar bitmek bilmiyor. Ağustos 2016’da Konya’da gözaltına alınan ve 7,5 ay hapis yatan bir üniversite öğrencisi, Prof. Dr. Muhittin Serin’in “Hat Sanatları ve Meşhur Hattatlar” kitabını ailesinden istedi. Kargoyla Konya Ereğli Cezaevine gönderilen kitap öğrenciye teslim edilmedi.
Bold Medya'dan Sevinç Özarslan'ın haberine göre, nedenini öğrenmek için Adalet Bakanlığına defalarca dilekçe yazan öğrenciye, “ders kitabı niteliği taşımıyor” cevabı verildi. Adalet Bakanlığı tarafından Konya Ereğli Cezaevine 21 Aralık 2016’da gönderilen kararda “Tutuklu, kargo yoluyla gelen ‘Hat Sanatı ve Meşhur Hattatlar’ kitabı kurumumuz eğitim kurulu başkanlığınca incelenmiş olup adı geçen kitabın ders kitabı niteliği taşımaması üzerine kendisine verilmemesine karar verilmiştir” denildi.

“6 AY BOYUNCA DİLEKÇE YAZDIM”


Aynı zamanda hat ve tezhiple ilgilenen ve adını açıklanmasını istemeyen öğrenci, “Adalet Bakanlığına dilekçe yazdım. Cezaevleri ıslah evi ise neden kitap yasak, diye uzun bir dilekçe yazdım. Çıkmama bir ay kala bu yasağı kaldırdılar ama 5-6 ay mücadele ettim” dedi.EN DEĞERLİ HATTATLAR ARASINDA

29 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Türk-İslam Sanatları Tarihi bölümünde görev yapan Prof. Dr. Muhittin Serin, ömrünü hat sanatına adamış, hat sanatı üzerine kitapları bulunan hattatlardan biri. Aynı zamanda Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi’nin hat ve tezhip maddelerini de hazırlayan bir yazar. Cezaevine alınmayan “Hat Sanat ve Meşhur Hattatlar” kitabı ise bilinen en yaygın eserleri arasında ve geleneksel sanatlarla ilgilenen hemen herkesin kütüphanesinde bulunuyor.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül 19 Ekim 2019’da yaptığı açıklamada “Bakanlık olarak bütün amacımız tutuklu ve hükümlülere kitaplar sağlayıp onları okumaya teşvik etmektir. Bu konuda çalışmalarımız var” demişti.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ