Prof. Dr. Haluk Savaş’ın KHK ile imtihanı, ölümcül hastalığından daha çetin!

Uzun süredir kanser hastalığı ile mücadele eden Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Haluk Savaş, 15 Temmuz sonrası Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilmesine ve devletin KHK’lılara yaklaşımına sosyal medya hesabından isyan etti.


KHK ile ihraç olduktan sonra yargılandığını, beraat ettiğini ve mahkemenin yurt dışına çıkış yasağını kaldırdığını ifade eden Prof. Dr. Haluk Savaş, yakalandığı ölümcül hastalığın tedavisi için yurtdışına gitmek isteyince pasaport alamayacağını öğrendi.

“MAHKEMENİN KARARI BİR ANLAM İFADE ETMİYOR”


Sosyal medya hesabından başına gelen olayı anlatan Haluk Savaş, “Az önce TC Adana Valiliği’ndeydim; pasaport için önce tahditlerin sorgulandığı odaya girdim. Memura KHK’lı olduğumu, yargılanıp beraat ettiğimi, mahkemenin yurt dışı yasağımı kaldırdığını, iki kez tekrar etmiş kanser hastası olup yurt dışında tedavi olmak istediğimi belirttim.” dedi.

Valilikte görevli memurun bilgisayara baktığını anlatan Savaş, KHK ile kamudan ihraç olduğu gerekçesiyle KHK ile pasaportunun iptal olduğu bu nedenle pasaport çıkaramayacaklarını belirttiğini aktardı.

“Yani mahkemenin benim yurt dışına çıkış yasağımı kaldırması hiç bir anlam ifade etmiyor.” diyen Haluk Savaş “ KHK bizi yurt içinde ölmeye mahkûm ediyor.” Sözleriyle isyan etti.

“Bu KHK’ya karşı ne yapabiliriz?” diye sorduğunu anlatan Haluk Savaş “Kanser raporlarınızla birlikte CİMER’e yazın” denildiğini vurguladı.

“ÖMÜRÜM 39 AYINDAN 30’U GEÇTİ, GERİYE KALAN 9 AYI DA DEVLETLE YAZIŞARAK GEÇECEK”

“Benim ortalama beklenen ömrüm 39 ay, bunun 30 ayı geçti “geri kalan” 9 ayı devletin çeşitli birimleri ile “yazışarak” geçireceğiz anlaşılan.” sözleriyle karşılaştığı durumu özetleyen Savaş, “ Oysa Japonya, Kore, Küba, ABD’de tedavi olabilmem için yeni geliştirilmiş önemli tedavi teknikleri var. Mesela biri 2018’de Nobel Tıp Ödülü’nü alan Prof. Allison’un immunoterapisi. Şimdi bu tedavilere bir an önce kavuşmak ve hayatta kalabilmeyi denemek yerine devletin bana ördüğü “ölüm duvarı”yla karşılaşıyorum.” dedi.

“CEBERRUT DEVLET Mİ UĞRAŞMAK ZOR YOKSA AZRAİL İLE Mİ?”

“Sağ kalırsam” diye söze başlayan Haluk Savaş, “Önce CİMER’e, başarılı olamazsam idari mahkemeye, başarılı olamazsam bölge idare mahkemesine, başarılı olamazsam Danıştay’a, başarılı olamazsam, AYM’ye, başarılı olamazsam AİHM’e başvuracağım. TR’de ceberrut devletle uğraşmak mı daha zor yoksa Azrail’le mi bilemedim?” şeklinde ifade etti.


AKP’Lİ VEKİLDEN HALUK SAVAŞ’A DESTEK

AKP Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Prof. Dr. Haluk Savaş’ın sosyal medyadan yaptığı haklı isyanına destek çıktı. Yeneroğlu resmi tiwitter hesabından yaptığı paylaşımda “Kendisini tanımıyorum.Bahsettiği konuyu araştırmadım ancak şahit olduğum benzer örnekler bana azap veriyor ve aynı zamanda terör örgütlerine karşı mücadelemizi de zaafa uğratıyor.İlgili idari birimlerin mahkeme kararının gereğini hemen yapacaklarına inanıyorum.Adalet gecikmemeli.” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ