Polis doğumhane kapısında anneleri gözaltına almaya devam ediyor… Bu sefer adres Şanlıurfa

Türkiye’de 15 Temmuz sonrası hukuksuzluğun en çok etkilediği kadın ve çocukların mağduriyeti devam ediyor.
 
Özelikle doğumhanelerde yeni doğum yapmış anneleri gözaltına almak için kapıda polis nöbeti rutin hale geldi. Bu sefer adres Şanlıurfa oldu.

AKP'nin doğumhane kapısında gözaltı uygulaması devam ediyor. İnsan haklarına aykırı son gözaltı girişimi Şanlıurfa oldu.


Şanlıurfa’da meydana gelen olayda genç anne doğum yapmak üzere hastaneye yatırıldı. Şanlıurfa Özel Metrolife Hastanesine yatırılan Nurcan Çelik Alagöz orada doğum yaptı. Yeni doğum yapan anneyi gözaltına almak isteyen polisler, doğumhane kapısında bekliyor. Nurcan hanımın tam olarak neyle suçlandığı tam öğrenilemezken, evde annesini bekleyen bir çocuğu daha olduğu öğrenildi. Twitter’da duyurulan olayın ardından duyarlı siyasetçiler ve vatandaşların ses vermesi isteniyor

HUKUKA AYKIRI

Daha önce görülmemiş doğumhane kapısında gözaltı uygulaması, 15 Temmuz sonrası ev hanımlarına kadar inen gözaltı ve tutuklama furyasıyla Türkiye'nin çeşitli yerlerinde sıklıkla yaşanıyor. İlgili kanunda doğum yapan ya da lohusa kadınların gözaltına alınamayacağı açık bir şekilde belirtilmesine rağmen uygulama ısrarla devam ettiriliyor. (AKTİFHABER)
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ