OHAL Komisyonu: 70 bin başvurudan 65 binini reddetti

OHAL Komisyonu son başvuru, kabul ve red sayılarını açıkladı. Hala kapağı açılmamış onbinlerce dosya bulunuyor.


15 Temmuz’dan sonra ilan edilen Olağan Üstü Hal (OHAL) kapsamında çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile kamudan 150 binden fazla insan ihraç edildi.

Hukuk normlarının askıya alındığı KHK kararları sonucunda yüzbinlerce insan olumsuz etkilendi. Yapılan hukuki itirazlar sonucunda kurulan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu, 17 ayda 70 bin 406 dosyanın karara bağlandığını açıkladı. Bu dosyalardan 65 bin 156’sını reddettiğini belirtti.


OHAL Komisyonu, her ay 4 bin 141 dosyanın incelendiği, 5 bin 250 başvurunun da kabul edildiği belirtildi.

Kamudan ihraç edilenlerin dosyalarının incelenmesi için kurulan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu, karara bağlanan son dosya sayılarını açıkladı. OHAL Komisyonu’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, dün itibariyle komisyona yapılan başvuru sayısının 126 bin 120 olduğu belirtildi.

Açıklamada komisyon tarafından verilen karar sayısının 70 bin 406 olduğu ve incelemesi devam eden başvuru sayısının da 55 bin 714 olduğu ifade edildi.

22 Aralık 2017 tarihinden itibaren karar verme sürecine başlayan komisyonun, 3 Mayıs 2019’a kadar 5 bin 250 dosyayı kabul ettiği vurgulandı.

Yapılan açıklamada; komisyon, 65 bin 156 ret olmak üzere toplam 70 bin 406 dosyayı inceledi. Görev kapsamına girmeyen 2 bin 500 başvuru hakkında da ön inceleme kararı verildi.

Komisyon kararları tebliğ edilmek üzere kişilerin en son görev yaptığı kurumlara teslim edildiği belirtildi. Başvurusu kabul edilen kişilerin atama işlemi, ilgisine göre en son görev yapılan kurum ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından yapılacağı vurgulandı.

Ayrıca açıklamada “Komisyon kararlarına karşı, kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Hâkimler ve Savcılar Kurulunca belirlenen Ankara idare mahkemeleri nezdinde ilgilinin en son görev yaptığı kurum veya kuruluş aleyhine iptal davası açılabilecektir.” uyarısında bulunuldu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ