NATO: Erdoğan kendi kendine darbe yaptı

Norveç'in önde gelen haber sitesinde NATO'nun 15 Temmuz'a bakışı açıklandı: Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisine karşı darbeyi kendisi planladı.
Norveç'in önde gelen haber sitelerinden Aldrimer.no, 15 Temmuz'a NATO'nun nasıl baktığını yazdı.

Kjetil Stormark imzalı haberde "NATO'daki ağırlıklı görüş şu: Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisine karşı darbeyi kendisi planladı" denildi.

Norveç sitesinde yayınlanan haber şöyle:


Aldrimer'e konuşan üst düzey NATO yetkilileri, Erdoğan'ın 15 Temmuz'da darbeyi kendisinin yaptığına inandıklarını söyledi.  Ancak bunun çok hassas bir konu olması sebebiyle NATO'da bununla ilgili herhangi yazılı bir metin kaleme alınmadığını kaydetti. Buna sebep olarak da NATO üyesi ülkelerin tamamının ittifak dahilinde toplanan istihbari bilgiye erişim hakkı olması gösterildi. 

BİN 600 İSİM HAZIRDI
Ancak NATO'daki yaygın görüş net:

Üst düzey yetkililer, üç ve dört yıldızlı generaller, 30-40 yıldır Türkiye ile birlikte çalışan ve 4-5 yıldır da Türk yetkililere danışmanlık yapan NATO birimleri gerçekten bir darbe yaşandığına inanmadıklarını söylüyorlar. Bir NATO kaynağım, "Eğer TSK bir darbe yapmak isteseydi, bunu kesin olarak başarırlardı. Bu Türkiye'de bir gelenek" yorumu yaptı, "Ordudan atmak istedikleri 1600 kişinin ismi darbeden hemen 1 gün sonra ellerindeydi" dedi. 

1 YILLIK HAZIRLIK
Güvenilir kaynaklara göre NATO'da görev alan Türk personelin yüzde 80-90'ı tasfiye edildi. NATO'ya göre ülkeye dönmeye cesaret edenlerden çoğu cezaevine tıkıldı, önemli bir kısmı da öldürüldü. 

"Halihazırda NATO ile irtibatı bulunan Türk yetkiller, Erdoğan'ın bu sözde darbeyi 1 yıldır planladığını, tasfiye etmek istediği isimlerin elinde olduğunu söyledi" diyen NATO kaynakları, "Şu ana kadar bunun gerçek bir darbe girişimi olduğunu düşünen görmedim" notunu düştü. 

NARSİST OLARAK TANIMLANIYOR
NATO ile birlikte çalışan bir düşünce kuruluşu, Erdoğan'ı "narsist" olarak tanımlıyor. Sözkonusu değerlendirme, NATO personeline ve NATO üyesi ülkelerin erişimine açık. 

ANKARA'DAN SES YOK 
Aldrimer.no'nun ulaştığı NATO Genel Sekreteri Stoltenberg konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti. NATO basın ofisi de "15 Temmuz darbe girişimin arkasında kim var" sorumıza yanıt vermedi. Öte yandan iletişime geçtiğimiz Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı ofisine "Erdoğan'a söz hakkı" tanıdığımızı belirtmemize rağmen herhangi bir yanıt gelmedi. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ