Mehmet Metiner'den 15 Temmuz Projesi iddiası!

'15 Temmuz bazı bakanlara 15-20 gün önceden haber verilmişti'

 


Türk siyasi tarihinin en kanlı darbe girişimine sahne olan 15 Temmuz'un üzerinden iki yıl geçti ama hâlâ kafalarda yanıtını bekleyen sorulara tatmin edici cevaplar verilmedi.

241 vatandaşın hayatını kaybettiği, 2 bin 194 kişinin de yaralandığı 15 Temmuz darbe girişiminin gerçekleştiği günün öncesine ilişkin bazı iddialar da gündeme geldi ve gelmeye devam ediyor.


Eski AKP milletvekili Mehmet Metiner, Star’daki köşe yazısında 15 Temmuz darbe girişiminden 15-20 gün önce, bazı bakanlar ve istihbarat yetkililerine darbe yapılacağı bilgisi verildiği halde ciddiye alınmadığını öne sürdü.

“15 Temmuz öncesini bilmeden 15 Temmuz’dan gerekli dersler çıkartılamaz” diyen Metiner, şöyle devam ediyor:
“15 Temmuz öncesinden gerekli dersler çıkartılabilseydi belki 15 Temmuz yaşanmazdı. Darbeden 15-20 gün önce çeşitli bakanlarımıza ve güvenlik-istihbarat bürokrasimizin yetkililerine darbe yapılacağı söylendiğinde bu iddia dikkate bile alınmamıştı. 15 Temmuz gecesi bile darbe ihtimali çoklarımızın aklına gelmemişti.”

Metiner, MİT’i ve Genelkurmay’ı eleştirerek “Bir ülkenin istihbarat teşkilatı darbe olacağını vaktinde haber alamıyorsa, ordunun en üst komuta kademesi yanıbaşındaki hainlerin varlığının farkında değilse oturup düşünmek lazım” diyor ve ekliyor: 
“O yüzden dostumuz kim, düşmanımız kim bilmek durumundayız diyorum. Çünkü karşımızda dost gibi görünen/görünmesini bilen düşmanlar var. Ve bunlar kendilerini çok iyi gizleyebiliyorlar.”

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek de darbe girişiminin 15 Temmuz’dan bir gün önce Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na haber verildiğini iddia etmişti.

Perinçek, Ahval’e verdiği mülakatta Erdoğan’ın 'eniştemden öğrendim’ dediği darbe girişiminin, Kremlin’e ve Rus ordusuna yakınlığı bilinen Rus stratejist Alexander Dugin tarafından Melih Gökçek ve Tayyip Erdoğan’ın bazı başdanışmanlarına aktarıldığını ileri sürmüştü.

Perinçek, Alexander Dugin'in Başbakan Binali Yıldırım ile de görüştüğünü kaydederek "Rus devleti, Türk ordusu içinde bir hareketlilik saptıyor" dediğini söylemişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ