Manisa Cezaevinde ölümüne ihmal

Mahkeme, mesane kanseri olan Tacettin Toprak’ın tahliye talebine 3 duruşmadan sonra onay verdi. Ancak kanser, ihmal nedeniyle akciğerlere sıçradı. Doktorlar, bir şey yapamayacaklarını söyledi.

İnsan hakları savunucu ve Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun 8 Ağustos’ta “Tahliye edin” çağrısı yaptığı Tacettin Toprak hakkında mahkeme bugün karar verdi. Mesane kanseri olan Toprak, Manisa
Cezaevinde kalıyordu. Kanserin akciğere de sıçradığı belirlenmişti. Doktor raporlarına karşın mahkeme, tam 3 kez Toprak’ın tahliye talebine ret kararı verdi.


Gergerlioğlu, iki gün önce bu gelişmeleri kamuoyuna aktarırken “Ölene kadar mı tutacaksınız? Tabutta mı tahliye edeceksiniz” diye sordu ve Adalet Bakanlığını uyardı. Gergerlioğlu, “Hasta tutuklular serbest kalmalı!” çağrısı yaptı.

MAKİNEYE BAĞLI NEFES ALIYOR

Mahkemenin bugünkü kararını da yine Gergerlioğlu duyurdu. Şu bilgileri aktardı:

“Gecen gün yayımlamıştım. Hasta tutuklu sonunda infaz erteleme almış! Ama… Teşekkürler fakat sevinemedik. Hastalığı ihmalden dolayı çok ilerlemiş. Çok Çabuk ilerleyen kansermiş. Şu anda makineye bağlı şekilde nefes alıyor. Doktorlar bir şey yapamayacaklarını söyledi.” 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ