Londra'nın 15 Temmuz raporunda çok kritik detaylar

"Hizmet Hareketinin 15 Temmuz darbesinde yer almadığını" bir kez daha tescil eden İngiltere Parlamentosunun raporunda kritik detaylar da yer aldı...
AKP'nin ABD başta olmak üzere Avrupa ülkelerine gönderdiği 15 Temmuz raporları bu ülkeler tarafından kabul görmedi. Büyük şaibeler barındıran darbe tiyatrosu ve Hakan Fidan, Hulusi Akar gibi sorumluluğu bulunan kritik isimlerin yargıdan, darbe komisyonundan kaçırılması, olağan şüpheli olarak Erdoğan'ı işaret ediyor. AKP'nin kontrollü bir darbe yaptığı ve TSK içinde var olan AKP karşıtlığını harekete geçirdiği yönündeki emareler her geçen gün kuvvetlenirken, İngiltere raporunda bu gelişmelere atıf da yapıldı. @MustafaMeshur adlı twitter kullanıcısının dikkat çektiği ayrıntılar şöyle: "ERDOĞAN HİZMET'İ DARBEDEN ÖNCE TERÖR ÖRGÜTÜ İLAN ETTİ"


İngilizlerin raporunda 15 Temmuz darbesinde bireysel olarak yer alan isimlerin olabileceği ancak hareketin darbede yer almadığı açık bir dille ifade edildi. 15 Temmuz'da Gülen'in, ya da hareketin yöneticilerinden herhangi birinin rolünün bulunmadığı net şekilde altı çizildi. Hemen akabinde, aslında bunun Erdoğan'ın planlı suçlamalarının bir parçası olduğu ima edilerek, Erdoğan'ın Hizmet Hareketini darbeden 6 hafta önce terör örgütü ilan ettiği hatırlatıldı."HİZMET TERÖR ÖRGÜTÜ OLAMAZ"
Komisyon, hem kendi araştırmalarının sonucu olarak hem de İngiltere devletinin açık görüşü olarak Fethullah Gülen ve Hizmet Hareketinin hiçbir şekilde terör örgütü olarak kabul edilemeyeceğini söyledi. AKP VE KEMALİST PARALEL DEVLETLERİ
Raporda Türkiye'deki yönetimsel ve hukuksal boşluklara yer verilerek çok ilginç bir yorum yapıldı. Türkiye'de birçok farklı grubun devlet kurumlarında etki kurmaya çalıştığı bilgisi verilerek, AKP'nin Gülen cemaatini Paralel devlet kurmakla suçladığı hatırlatıldı ve şöyle denildi: "AKP ve Kemalistler de paralel devlet."


ERDOĞAN "ALLAH'IN LÜTFU" DEDİ
15 Temmuzla ilgili şüpheli yaklaşımı sürdüren İngiliz Komisyon, Erdoğan'ın darbenin hemen ardından yaşananlar için "Allah'ın bir lutfu" demesini gözden kaçırmadı. Ve darbeyi, gücü tek elde toplamak, muhaliflerin tamamını sindirmek için kullandığı, binlerce vatandaşın tutuklandığı, ihraç edildiği bilgisini not düştü. Ayrıca Erdoğan'ın sadece 15 Temmuz darbesi için değil, ülkede şu anda ve geçmişte yaşanan tüm olumsuz durumlardan Hizmet Hareketini sorumlu tuttuğu gerçeğine de yer verildi. Raporda dikkat çeken bir husus da kullanılan dile gösterilen özen ve objektifliğe yapılan atıf. Rapor metninde Erdoğan'ın kullandığı "F..., Paralel" gibi ifadelerin yanısıra Hizmet Hareketinin kendisini ifade etme şekillerini de tercih etmediklerini, bunun yerine ortadan bir ifade olarak "Gülenist" tanımlamasını kullandıklarını belirttiler. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ