Kurmay Yarbay: Bukalemun gibi davranan komutanlar vardı; darbeden haberdardılar ve bekliyorlardı

Gazeteci Ahmet Nesin, YouTube kanalında 15 Temmuz Darbe gecesiyle ilgili ayrıntıları Kurmay Albay Hüseyin Demirtaş ile konuşmaya devam ediyor.


Ahmet Nesin ve Albay Demirtaş darbe öncesi ve sonrasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda yaşananları ortaya çıkarırken ‘Sürgündeki Albayın Açıklamaları–9’ programının bu seferki konuğu o gece kumpasa düşürülen Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı askerlerden biri olan Deniz Kurmay Yarbay Hakan Sasa’ydı.

O gece bukalemun gibi davranan komutanlar vardı


Yarbay Sasa, “O gece karşınızda bukelemum gibi davrana komutanlar olunca iş biraz farklı. Bu konu emniyette gözaltındaydı net ifade edildi. ‘Gece saat 3’e kadar TSK bukalemun gibi davrandı.’ diye.” konuştu.

Bostanoğlu telefonunu kapatıyor ve bir şeyler bekliyor

Yarbay Sasa şöyle devam etti: “Özellikle bir grup var darbeden haberdar ve bunun gerçekleşmesi için uğraşıyor. Örneğin Bülent Bostanoğlu saat 23:03’de telefonunu kapatıyor ve  01:00’de telefonunu açılıyor. Arada Başbakan ve Cumhurbaşkanının konuşması var. Bostanoğlu bir şeyler bekliyor. Cumhurbaşkanı’nın alınmasını bekliyor. Eğer başarılı olursa o tarafa yürüyecekler.”

“Baktılar başarılı olmadı, bu sefer ne yapıyor denize çıkan komutanları veya denize çıkan unsurları sahte emirlerle, sessiz kalarak eylemsiz bırakıyorlar. Bukalemun gibi hareket ediyorlar. Ben o gün sabotaj iddiasıyla gemini Gölçük Limanı’ndan uzaklaştırdım. Bana verilen emri gerçekleştirdim ve personelimin burnu bile kanamadan limana geri döndüm.” şeklinde konuştu.

Programda, “Emirler ne zaman geldi?”, “Kimler ifade değiştirdi?”, “Emniyette neler oldu?”, “İnkarcılar ve tuzak kuranlar kimler?” gibi soruların da cevabı verildi.

İşte o program;


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ