"Korgeneral Aksakallı ÖKK personeline tuzak kurdu, Semih Terzi şehittir"

Akıncı Üssü davasında 9 kez müebbet alan eski albay Fatih Yarımbaş: Komuta kademesi ve Korgeneral Aksakallı, benim de aralarında bulunduğum ÖKK personeline tuzak kurdu. Şehit Semih Terzi'yi öldürenlerden hesap sormak boynumuzun borcu olsun.'

15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler (ÖKK) Komutanı emekli Korgeneral Zekai Aksakallı’yı derdest etmeye çalıştığı iddia edilen ekibin başında yer almakla suçlanan eski albay Fatih Yarımbaş, komutanları tarafından tuzağa düşürüldüklerini söyledi.

Kronos'ta yer alan habere göre, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince görülen Akıncı Üssü davasının karar duruşmasında yaptığı savunmada, üzerine atılı suçu reddetti ve Aksakallı’yı kaçırmaya değil, korumaya gittiklerini söyledi.


15 Temmuz günü Aksakallı’nın acil olarak kendisini yanına çağırdığının bildirildiğini söyleyen Yarımbaş, ÖKK harekat merkezini aradığını, bir karışıklık olduğunu teyit ettiğini ancak yeterli bilgi alamadığını kaydetti.

AKSAKALLI, ÖKK PERSONELİNİ TUZAĞA DÜŞÜRDÜ

Yarımbaş, 15 Temmuz gecesi infaz edilen general Semih Terzi’nin cep telefonunda yer aldığı iddia edilen  “Zekai’yi alamadılar. Fatih takipte.” şeklindeki mesajın hatırlatılması üzerine “O Fatih ben olmak zorunda değilim.” cevabını verdi.

Yarımbaş, esasa ilişkin mütalaaya karşı savunmasında da üzerine atılı suçları işlediğine dair somut bir delil bulunmadığını, 15 Temmuz’da yaptıklarını görev bilinciyle yerine getirdiğini ve amiri olmayan kimseden emir almadığını söyledi. 

Darbe girişimi nedeniyle tuzağa düşürüldüğünü belirten Fatih Yarımbaş, olay tarihinde görevli olan komuta kademesini suçladı.

SEMİH TERZİ ŞEHİTTİR, ÖLDÜRENLERDEN HESAP SORMAK BOYNUMUZUN BORCUDUR

15 Temmuz akşamı kendisine verilen görevin Aksakallı’nın güvenliğinin sağlanması olduğunu savunan Yarımbaş, bu düşünceyle toparladığı ekibiyle Zekai Aksakallı’nın bulunduğu Gazi Orduevi’ne gittiğini, Aksakallı’nın düğünden ayrılması üzerine aracına yaklaştıklarını, ancak onun kendilerini dinlemeden bölgeden ayrıldığını söyledi. 

Fatih Yarımbaş, Aksakallı tarafından kendisinin de arasında bulunduğu ÖKK personelinin 15 Temmuz’da tuzağa düşürüldüğünü kaydetti.

Yarımbaş, şehit Astsubay Ömer Halisdemir tarafından öldürülen darbeci general Semih Terzi için “şehit” ifadesini kullanırken, Terzi’yi öldürenlerden hesap sormanın boynunun borcu olduğunu söyledi.

BAŞKAN SENİNLE DE GÖRÜŞECEĞİZ İLERİDE

Yarımbaş, yargılama sonunda “anayasal düzeni ihlale teşebbüs” suçundan 1, “nitelikli kasten öldürme” suçundan ise 8 kez olmak üzere 9 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Fatih Yarımbaş, ayrıca, “nitelikli kasten öldürmeye teşebbüs” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmaya teşebbüs” suçlarından 1555 yıl 6 ay hapisle cezalandırıldı.

Fatih Yarımbaş’ın, karar açıklandıktan sonra da Mahkeme Başkanı’na “Başkan görüşeceğiz seninle ileride.” dediği iddia edildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ