KHK’lıların mücadelesinin sembol ismi Haluk Savaş vefat etti

Bu sabah yoğun bakıma kaldırılan İnsan Hakları Savunucusu, KHK mücadelesinin sembol ismi ve KHK TV Genel Yayın Yönetmeni Prof. Dr. Haluk Savaş'ın vefatını KHK TV ve ailesi duyurdu.
15 Temmuz’dan sonra gözaltına alınarak tutuklanan, cezaevinde kanser olduğunu öğrenen, tedavi için yurt dışına gidişi geciktirilen Prof. Dr. Haluk Savaş hayatını kaybetti.

Bu sabah yoğun bakıma kaldırılan İnsan Hakları Savunucusu, KHK mücadelesinin sembol ismi ve KHK TV Genel Yayın Yönetmeni Prof. Dr. Haluk Savaş’ın vefatını KHK TV ve ailesi duyurdu.
Uzun süredir safra kesesi yolu kanseriyle mücadele eden KHK’lı doktor, akademisyen Haluk Savaş bugün Adana’da 54 yaşında hayata veda etti. Savaş, 15 Temmuz’dan sonra Olağan Üstü Hal (OHAL) döneminde çıkartılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 1 Eylül 2016’da Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü’nde akademisyen görevinden ihraç edildi. Aynı ayın sonunda da gözaltına alınarak tutuklandı. İki aya yakın hapiste kaldı. Bu sırada safra yolu kanserine yakalandı. Buna rağmen tekrar hapishaneye gönderildi. Tedavisi aksadı. Gecikmeli de olsa ameliyat edildi.

Psikiyatri uzmanı Prof. Dr. Savaş, Adana Valiliği’nin kararı sonrası pasaportunu aldıktan sonra Türkiye’de olmayan alternatif kanser tedavi yöntemlerinden yararlanabilmek için Almanya’nın Köln kentine gelmişti.

Hem kendi mücadelesi hem de ihraç edilen tüm KHK’lılara verdiği destekle sembol isimlerden biri olan Prof. Dr. Haluk Savaş, Almanya’da tedavi gördükten sonra KHK TV’nin kurulmasına öncülük etti. KHK mağdurlarının sesi olan KHK TV, 9 Temmuz 2019’da kuruldu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ