KHK'lılar BM İstanbul Ofisi'nin önünde eylem yaptı: Çağın Nemrutları bize aynı zulmü reva görüyor

Aralarında milletvekillerinin de bulunduğu KHK’lılar bugün Birleşmiş Milletler İstanbul Ofisi’nin önünde pankart açarak BM’ye yaşadıkları hukuksuzluklara sessiz kalmama çağrısında bulundu.

Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) hayatları karartılan KHK’lılar yaşadıkları sorunları dile getirmek için Şişli’de bulunan Birleşmiş Milletler (BM) İstanbul Temsilciliği binası önünde açıklama yaptı.

HDP Milletvekilleri Ömer Faruk Gergerlioğlu, Hüda Kaya, Musa Piroğlu, bağımsız milletvekili Cihangir İslam ve Yeşiller ve Sol Parti Eş Genel Sözcüsü Sinan Tutal’ın da bulunduğu açıklamada, “KHK’lar ile elimizden alınan haklarımızı geri istiyoruz” ve “KHK’lar tarihin karanlık dönemlerinden kalan insanlık dışı uygulamalardır, durdurun” pankartları açıldı. “Ölüm KHK’larını durdurun” ve “OHAL komisyonu hukuksuzdur” dövizleri taşınan açıklamada sık sık “KHK’lar gidecek biz kalacağız”, “Ne darbe ne OHAL, demokratik Türkiye” ve “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganları atıldı.


“NAZİ’Yİ HATIRLATAN İNSANLIK DIŞI UYGULAMALAR”

MA’nın haberine göre Ömer Faruk Gergerlioğlu, Türkiye’de insanlık dışı uygulamaların olduğunu dile getirerek yargısız infazların yapıldığını söyledi.

Gergerlioğlu, OHAL ile birlikte birçok hukuksuzluğa zemin oluşturulduğuna dikkati çekerek, “KHK’lerin icat edilmesi ve yaptırıma dönüşmesiyle en az bir buçuk milyon insanı mağdur eden bir felaket yaşandı bu ülkede. Nazi’yi hatırlatan insanlık dışı uygulamaları konuşuyoruz bugün. Bir kamu görevlisini Anayasa’yı çiğneyerek işinden ediyorsunuz, sosyal yardımlaşmadan bir destek almasının, bankalarda hesap açmasının, yurt dışından bir akrabasının para göndermesini dahi elinden alıyorsunuz. Yeni katliamlar yaşatmaya çalışıyorsunuz. KHK mağdurları ‘biz gidiyoruz’ dediklerinde onu da izin vermeyerek bu ülke sınırlarında ölüme mahkum ediyorsunuz. Herkesi terörist ilan etmiş bir iktidar ile karşı karşıyayız” dedi.

Gergerlioğlu, KHK’lıların çaresiz bırakıldığının altını çizerken, KHK ile zulme uğrayan ve ölüme terkedilen yurttaşların fotoğraflarını işaret ederek, “Bugün KHK ile zulmedilen insanların fotoğrafları da bizimle. Dünya görsün, Türkiye’deki adaletsizliğin ve zulmün hali budur. Türkiye böylesine hukuksuz bir ülkedir. Hangi dehlizlerde işkence ediliyor bilinmiyor. Tüm dünya duysun Türkiye’de OHAL zulmü yaşatılıyor. Her muhalife zulüm yaşatılıyor. Siz ses çıkardığınızda baskıya maruz kalıyorsunuz. Buradaki arkadaşlarımızın tüm yolları kapanmış durumda. Bırakın hukuk devletini ortada devlet kalmamış. Ben de bir KHK’lı milletvekiliyim ve diyorum ki biz susmamaya devam edeceğiz” diye belirtti.

“ÇAĞIN NEMRUTLARI BİZE AYNI ZULMÜ REVA GÖRÜYOR”

HDP İstanbul Milletvekilli Hüda Kaya da “Mekke’de 3 yıllık bir hüzün süresi vardı. Kendi mahallelerinden dışarı çıkmaları yasaklanmıştı. Nefes aldırtılmıyordu. Çağın Nemrutları da bize aynı zulmü reva görmeye devam diyorlar. İnsanların iradesini, nefes alabilme hakkını, emekleri ile kazandıkları mesleklerini gasp ediyorlar. Onurluca yaşam haklarını ellerinden aldılar. Birkaç yıldır yürekleri dağlayan hikayelere şahit olduk” dedi.

Yeşiller ve Sol Partisi Eş Genel Sözcüsü Sinan Tutal KHK uygulamalarının 12 Eylül 1980 darbesi uygulamaları olduğu belirterek, “12 Eylül faşizmine karşı demokrasi güçleri nasıl mücadele etmişse bugün de bizler mücadele edeceğiz. Ve KHK’ler gidecek biz kalacağız” diye konuştu. Barış Akademisyenleri’nden Tuna Altıner ise KHK uygulamalarının insan suçu olduğunu söyleyerek, yaşanan hukuksuzlukların hesabının sorulacağının altını çizdi.

“TÜM YURTTAŞLIK HAKKIMIZ ELİMİZDEN ALINDI”

Katılımcıların konuşmasının ardından basın açıklamasını KHK ile görevinden ihraç edilen Emine Yüzgeç okudu. KHK’liler için Türkiye’nin Nazi kampı olduğunu vurgulayan Yüzgeç, “Bizler vatansız, yurtsuz görülüyoruz. Yalnızca işsiz bırakılmadık; tüm yurttaşlık hakkımız ellerimizden alındı. Maruz kaldığımız tüm hukuksuzluğu duyurmaya çalışıyoruz. Bizim için Türkiye kocaman bir Nazi kampına dönüşmüş durumda bizler de tutsaklarız. Hukuksuzca gasp edilmeye, işkence görmeye, ağaç kökü yemeye, nesiller boyu fişlenmeye, hedef gösterilmeye, öldürülmeye maruz bırakılmaya daha fazla katlanamıyoruz. Bizlere karşı işlenen insanlık suçlarını dünyaya ilan ederek diyoruz ki, duyarsız kalmayın” diyerek BM ülkelerine seslendi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ