KHK Platformundan hükümete çağrı: Canlı ölümlere son verin

Türkiye’de ilk olarak Adana’da kurulan KHK Platformu üyeleri, KHK’ların kaldırılması, kamudan atılanların işlerine iade edilmesi ve canlı ölümlere son verilmesi çağrısı yaptı.

Adana KHK Platformu, OHAL’in sona ermesinin birinci yılında basın açıklaması yaptı. 15 Temmuz’un hemen ardından ilan edilen ve süreç içinde 140 bin kamu personelinin fişlenerek işlerinden atılması, sosyal hayattan dışlanması ve açlığa mahkum edilmesi İnönü Parkı’nda düzenlenen eylemle protesto edildi.

Eyleme, KHK mağduruları ve aileleri ile CHP, HDP, Eğitim-Sen, KESK, İnsan Hakları Derneği (İHD), Emek Partisi (EMEP) ve Alevi Platformunun temsilcileri de katıldı.

OHAL REJİMİ KALICI HALE GELDİ

Basın açıklamasını Çukurova Üniversite’sinden ihraç edilen akademisyen Elif Hatun yaptı.

OHAL rejiminin resmiyette bir yıl önce sona erdiğini hatırlatan Hatun, “OHAL rejimi kağıt üzerinde sona erse de fiili olarak yaşatılmaktadır, sürmektedir, hayattadır. OHAL, tüm kurum ve kurallarıyla kalıcı hale getirilmiştir” dedi.

OHAL KHK’larının insanları sadece memuriyetten uzaklaştırmadığını mağdurların vatandaşlık haklarından mahrum bırakıldıklarını ve bu toplumun bir parçası olmaktan çıkarıldığını vurgulanan basın açıklamasında, “OHAL dönemindeki KHK’larla yüzde 98’i üniversite veya daha yüksek eğitim mensubu kişiler, önemli kısmı hapse de atılmış, zindanlarda çürütülmüştür, çürüğe çıkarılıp, çöpe atılmışlardır” denildi.İNSANLIK TARİHİNİN EN BÜYÜK KADIN TUTUKLAMASI

Darbenin üzerinden 3 yıl geçmiş olmasına rağmen haksız ve hukuksuz ihraç, açığa alma, sürgün, gözaltı, tutuklama, ev baskınları tüm dehşeti ile devam ettiğini belirtilen basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“AKP’nin yönetimindeki Türkiye’de 140 bin kişi KHK ile işlerinden edildi. Bu kişilerin yasal bir bankaya para yatırmak, çocuklarını yasal olarak açılmış okullara göndermek, yasal sendikalara üye olmak, barış bildirisine imza koymak, sol ve muhalif sendikalarda mücadele içinde olmak, kültürel haklarını savunmak dışında herhangi bir suçları yoktu. Elbette ki bunların hiçbiri de ‘gerçek bir suç’ değildi. 600 bine yakın kişi için adli işlem tesis edildi. 70 bin kişi tutuklandı. İnsanlık tarihinin en büyük kadın tutuklaması kişi gerçekleşti ve 17 bin kadın zindanlara atıldı. Kanunla yasaklanmasına rağmına 843 bebek annesi ile hapishanelerde yaşıyor. Onlarca hasta zamanında hastaneye sevk edilmediği için cezaevlerinde öldü. Daha henüz evvelki gün, Gaziantep Lisesi öğretmeni iken KHK ile ihraç olan Selahattin Eyyubi Gökçek öğretmen arkadaşımız kansere yenik düşmüştür.”

TERÖRİST OLDUĞUMUZU RESMİ GAZETEDEN ÖĞRENDİK

OHAL Komisyonu ve OHAL uygulaması dışında hiçbir argümanı olmayan bu düzende KHK’lıların sistematik bir kolektif ayrımcılığa uğradıkları belirtilen açıklamada şunlar denildi:

“Bu Kolektif Ayrımcılık Sistemi içerisinde, işinden atılmak, uzun süre iş bulamamak, mesleğini icra edememek, hak ettiği ücretin altında çalışmak zorunda kalmak, sosyal çevresini yitirmek, aile içi sorun yaşamak, göç ettirilmek, sağlığını kaybetmek, ekonomik açıdan bağımlı hale gelmek, borçlarını ödeyememek olağanlaşmıştır. Ne yazık ki bütün bu işlemler ‘terör’ gerekçesi ile yapılmış; ancak biz KHK’lılar bir gecede ‘terörist’ yaftasını Resmî Gazete’de isimlerimizin yayınlanmasıyla aşağılanarak ve toplum dışına çıkarılarak öğrenmiş kişileriz.”

KHK’LAR TOPLUMUN AYAĞINA DEĞİL DİREK BEYNİNE SIKILMIŞ BİR KURŞUNDUR

İlk başta ‘yüzde bir bile hata yok’ denilen ihraç listelerinden on binlerce insanın haksız yere atıldığı ortaya çıktığına işaret edilen basın açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Araştırma verileri KHK ile işlerinden atılan mağdurların yüzde 99,64’ünün, idari ya da adli soruşturmalarla ilk defa 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL-KHK rejimiyle birlikte karşılaştığını gösteriyor. Yani masum, çalışkan, eğitimli, dürüst, üretken sağcı, solcu, milliyetçi, hümanist, demokrat, dindar, ateist, Türk, Kürt, Alevi, Sünni her kesimden devlet memuru çok yüksek niteliklere sahip, çok yüksek eğitimlere bu ülkenin nitelikli insanları devletten, toplumdan ve vatandaşlıktan iskat edilmiş, açlıkla, hapisle, seyahat hürriyetinden men edilmeyle adeta insan olmaktan çıkarılmaya çalışılmıştır. KHK’lar bu toplumun ayağına değil doğrudan beynine sıkılmış bir kurşundur. Sonuçlarını önümüzdeki yıllarda 85 milyon insan hep birlikte acı içinde yaşayıp görecektir.”

KHK’LARI KALDIRIN, CANLI ÖLÜMLERE SON VERİN

KHK’lar biran önce yasal düzenlemeyle iptal edilmesi çağrısı yapılan basın açıklamasının sonunda şu ifadelere yer verildi:

“KHK’lılar derhal görevlerine iade edilmeli haklarında adil soruşturmalar evrensel hukuk kaidelerine göre yeniden tesis edilmelidir. OHAL-KHK rejimi altında yüz binlerce KHK’lıya ve onların 2-3 milyona yakın akraba ve çevrelerine yaşatılanlar bir insanlık ayıbı olarak tarihte yerini çoktan almıştır. Gelecek nesiller bu karanlık günleri lanetle anacak ve utanacaklardır. Canlı ölümlere son verin.”

Adana KHK Platformu üyeleri ve basın açıklamasına destek verenler gruplar üzerinde KHK numaralarının yazdığı siyah balonları uçurması sonrası eylem sona erdi.


KAYNAK: MEDYA BOLD
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ