KHK ile ihraç edilen memurlardan ‘İşimizi Geri İstiyoruz’ imza kampanyası

Olağanüstü hal (OHAL) döneminde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) ihraç edilen memurlar, işlerine geri dönmek için imza kampanyası başlattı. Kampanyaya yoğun destek geliyor.


Türkiye KHK İl Platformları tarafından change.org sitesi üzerinden başlatılan imza kampanyasına 10 saatte bin 500 kişi destek verdi. Kampanya metninde, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başlayan dönemde hakim, savcı, asker, polis, öğretmen, doktor gibi çok sayıda meslek grubundan çalışanların herhangi bir soruşturmaya tabi tutulmadan ihraç edildiği hatırlatıldı. Bu kişilerin temel hak ve özgürlüklerinden de mahrum kaldıklarına değinildi.

Açıklamada, “KHK’lilere uygulanan ekonomik, toplumsal, psikolojik tecrittir. OHAL rejimi sona ermiştir. İnsanların hayatını karartan bu zulümlerin son bulması için, OHAL dönemi tedbir uygulaması olan ve tümüyle haksız hukuksuz olan bu KHK’lerin derhal iptalini, kamudan ihraç edilen tüm insanların işlerine iadesini talep ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.


131 BİN İHRAÇTAN 6 BİNİ GERİ DÖNDÜ

Brüksel merkezli Barış ve Adalet Platformunun yayımladığı son rapora göre olağanüstü hal döneminde çıkarılan kararnamelerde 131 bin 311 memur ihraç edildi. OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu ise yapılan 126 bin itiraz başvurusundan 77 bin 900’ünü inceleyerek bunlardan 6 binini kabul etti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ