‘Kayıp 15 Temmuz raporu için TBMM Başkanı’ndan açıklama bekliyorum’

TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun hazırladığı raporun kayıp olduğu CHP’li Özgür Özel’in soru önergesiyle ortaya çıktı.
 2017’de, kameraların önünde, raporu dönemin TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a teslim eden komisyon başkanı Reşat Petek, “TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile görüştüğünü, kendisine dönüş yapacağını söylediğini ama dönmediğini” aktardı. Petek, İsmail Kahraman’a teslim ettiği raporun akıbetine ilişkin bir açıklama beklediğini belirtti.
Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı Reşat Petek, raporu dönemin TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a böyle teslim etmişti

Tarafsız’a konuşan 25 ve 26. dönem AKP milletvekili ve TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı Reşat Petek, “Bu raporun kaybolması diye bir şey olamaz. Zaten TBMM araştırma komisyonları bir gizlilik kararı vermediği sürece şeffaf ve açıktır. Bütün çalışmalarımızı basın mensuplarının önünde yaptık. Raporu tamamlayıp muhalefet şerhleriyle birlikte dönemin TBMM Başkanı İsmal Kahraman’a kemaraların önünde teslim ettik. Sonraki gelişmeler hakkında bilgi sahibi değilim.” dedi.

Reşat Petek 18 Temmuz 2019’da, Sözcü gazetesinde çıkan, raporun kayıp olduğuna ilişkin haber üzerine TBMM Başkanı Mustafa Şentop’u aradığını ve bir yanlışlık varsa düzeltilmesini talep ettiğini, Şentop’un kendisine “Konuyla ilgili yeni bilgi sahibi oldum, teknik ekiple inceleme yapıp döneceğim” yanıtı verdiğini ancak Temmuz ayı sonlarındaki görüşmeden bu yana kendisine dönüş olmadığını söyledi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ