Karaciğer nakli yapılan tutukluya Adli Tıp’tan inanılmaz cevap

Karaciğer nakli yapılan tutuklu Şerif Ağu için Adli Tıp Kurumu, ‘cezaevinde kalabilir’ raporu verdi. Ağu, nakil yapıldıktan 53 gün sonra hapse gönderilmişti.
Karaciğer nakli olduktan sonra Antalya L Tipi Cezaevine gönderilen matematik öğretmeni Şerif Ağu’ya Adli Tıp’tan dün cevap geldi. Ağu’nun kendisine gönderilen raporda ‘cezaevinde hijyenik ortamda’ kalabileceği belirtildi.

HASTALAR RİSK ALTINDA

Koronavirüsünün cezaevlerinde görüşmeye başladığı bugünlerde tüm tutuklular risk altında. Hasta ve yaşlı tutukluların durumu daha acil. Bold Medya’ya konuşan KHK’lı koronavirüs uzmanı Doç. Dr. Mustafa Ulaşlı, “Hamileler, kanser hastaları, böbrek nakli hastaları hepsi risk altında. Bağışıklık sistemi baskılanan tüm hastalar risk altında.” dedi.


Matematik öğretmeni Şerif Ağu (48), bir ifadede adı geçtiği için 22 Haziran 2016’da gözaltına alınıp iki gün sonra tutuklandı ve Antalya L Tipi Kapalı Cezaevine gönderildi.

Antalya’da özel kurumlarda 18 yıl öğretmenlik yapan Ağu, 18 yıldır Hepatit B taşıyıcısıydı. 2015’te karaciğerinde kötü huylu bir tümör tespit edildiği için ameliyat oldu. Tutuklandığı günlerde karaciğer nakli olmaya hazırlanan Ağu, operasyon gerçekleştirilemeden cezaevine girdi.

30 Mart 2019’da karaciğer nakli yapılan Şerif Ağu’ya 1,5 ay hastanede gözetim altında tutulduktan sonra 14 Mayıs 2019’da tekrar hapse gönderildi.

Ağu, sağlık durumu göz önünde bulundurularak tahliye edilmesi için Adli Tıp’a başvurmuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ