İmamoğlu'ndan Soylu'ya tek cümlelik 'kayyım' yanıtı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, "İstanbul'a kayyım atanacak mı, pejmürde kelimesini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna "Pazar sabahı açıklayacağım" yanıtına tek cümlelik cevap verdi.
İmamoğlu, "Polemiklerden nemalanmıyorum" dedi.

 İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 88’incisi düzenlenecek İzmir Enternasyonal Fuarı için İzmir’e geldi. İmamoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i makamında ziyaret etti. Görüşmenin ardından Soyer ve İmamoğlu açıklama yaptı.

İmamoğlu, Soyer’le buluşmaktan ve İstanbul’un İzmir Enternasyonal Fuarı’nın bu yılki “onur ili” olarak ilan edilmesinden mutluluk duyduğunu söyledi. Soyer ise İmamoğlu’nun ziyaretinden büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, iki kent arasında bundan sonra birlikte planlayacakları işbirliklerinin değerli olduğunu ifade etti.


‘BENİ POLEMİĞE ÇEKMEYE ÇALIŞANLARI ANLAMIYORUM’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “İstanbul’a kayyum atayıp atamayacağını pazar günü açıklayacağım” sözlerini değerlendiren Ekrem İmamoğlu, “Bu tür tehditlere pabuç bırakmam. Ben polemik yapamıyorum, beni polemiğe çekmek isteyenleri anlamıyorum, çok matah bir şeymiş gibi polemik yapmak istiyorlar. Bizim için üretimden daha değerli bir şey yok. Gerisi laf-ı güzaf” diye konuştu.

İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle yargılandığı davada 9 yıl 8 ay hapis cezası verilmesine ilişkin ise “Canan Kaftancıoğlu’nun duruşmasına katıldık. Umuyorum vicdanları rahatlatacak bir karar çıkacaktır. Ülkemin normalleşmeye ihtiyacı var, gerçek sorunlarla uğraşmalıyız artık. Biz yol arkadaşımızın her zaman yanındayız” dedi.

CHP'Lİ AĞBABA: AKLINDAN BİLE GEÇİRMESİN

Cumhuriyet'ten Leyla Kılıç'ın haberine göre CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamalarına tepki gösterdi.

Soylu’nun ifadelerine yanıt veren Veli Ağbaba, “İstanbulda iki kez seçim kazanmış birine atanmış birinin bunları söylemesi haddi değil. Maalesef hukuk askıya alınmış durumda. 6 Mayıs'ta başlayan yargı darbesi Diyarbakır, Van ve Mardin'deki siyasi darbe ile belediye başkanları görevden alındı. Biz belediye başkanlarımızın yanındayız, arkasındayız. Böyle bir şeyi aklına bile getirmesin aklının ucundan bile geçirmesin. Burası dağ başı değil, o da eşkıya değil. Bu yaptığı eşkıyalık. Kendini eşkıya mı sanıyor İçişleri Bakanı? İçişleri Bakanı olduğunu hatırlatırız ona” dedi.

Ağbaba şöyle devam etti: "Burası dağ başı değil o da eşkıya değil ya da tam tersini söyleyip kendine eşkıya mısın dememiz lazım? Hukukun olduğu yerde hukuk dışı davranışlar eşkıyalığa girer. 'İçişleri Bakanı eşkıya mıdır' bu soruyu ona sormak lazım."

"PEJMÜRDE İNSANLARIN DÜŞÜNEBİLECEĞİ ŞEYLER"

Süleyman Soylu’nun sözlerine yanıt veren CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek de tepki gösterdi. Erkek yaptığı açıklamada, “Hangi gerekçe ile acaba İstanbul'a kayyum atamayı düşünüyorlar? Zaten İstanbul'un iradesine büyük bir saygısızlık 6 Mayıs'ta YSK kararıyla yapıldı. Sandığa darbe yapıldı. İstanbul'un iradesine bir darbe yapıldı. Şimdi tekrar mı bir darbe yapmak istiyorlar? Ama adaletin olmadığı yerde her şey mümkündür. Memlekete büyük zarar verirler. Kendileri ile birlikte memleketi de uçuruma sürüklerler. Böyle bir şeyi düşünmesi bile ne kadar acz içinde olduklarının göstergesidir. Bunlar boş işler. Bunlar kendisinin deyimi ile pejmürde insanların düşünebileceği şeyler” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ