Hasta tutuklu Sabri Kaya yine yoğun bakıma alındı: Bağırsak kanaması geçirdi, durumu ağır

Bir ay içinde dördüncü kez yoğun bakıma kaldırılan hasta tutuklu Sabri Kaya, önceki akşam bağırsak kanaması nedeniyle tekrar hastaneye götürüldü. Kaya’nın durumu ağır.Bir ay önce kalp krizi ve beyin kanaması geçiren o günden beri neredeyse her gün acile kaldırılan hasta tutuklu Sabri Kaya, önceki gece yine hastaneye götürüldü. Bağırsak kanaması geçiren Sabri Kaya, şu anda Osmaniye Devlet Hastanesi yoğun bakım servisinde bulunuyor. Sabri Kaya’nın kızı Dilan Kaya babasının yoğun bakıma alınması için verdikleri uğraşı ve son durumunu anlattı:


ENDOSKOPİ YAPILACAK

“Babamın durumu iyi değil. Gece bağırsak kanaması geçirmiş, 2’de acile getirmişler. Sabaha kadar acilde tutmuşlar. Kaç çok düşükmüş. Kan takviyesi yaptılar. Kan takviyesi yapılırken yoğun bakıma alınması gerekiyor, yine kanama geçirir diye. Yoğun bakımda yer yok dediler. Gece 2’den öğlen 16’ya kadar yoğun bakımda yer yok diye acilde beklettiler. 112 acile bildirmişler, 10 ile sormuşlar yoğun bakımda yer var mı sevk yapalım diye. Hepsi yok demiş, korona diye de kabul etmiyorlar. Biz Osmaniye Devlet Hastanesinin başhekiminin yanına defalarca, gittik görüştük. Saat 16.00’da yoğun bakıma alındı. Yoğun bakımda kan takviyesi yapıldı. Kanamayı durdurdular. Kan düzeyi istedikleri hala gelmemiş, o yüzden yine endoskopi çekilecek dedi doktor.”

Kürt soruşturmaları kapsamında 2010 yılında tutuklanan Sabri Kaya, müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Dosyası Yargıtay tarafından onaylandı. Adana Osmaniye 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu olan Sabri kaya 25 Mart 2020’de kalp krizi ve beyin kanaması geçirmiş, kısa bir süre sonra tekrar cezaevine gönderilmişti. Cezaevi revirinde koğuş arkadaşlarının yardımıyla kalan Sabri Kaya en son telefon görüşünde kızına “Öleceğim ben, ayaklarım hiç tutmuyor. Takatim yok artık. Gücüm kalmadı” demişti. HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Yine hastane, ölecek gibi.” demişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ