Harbiyeli Sena için kampanya başlatıldı: Eğitim hakkı engellenemez!

15 Temmuz sonrası gözaltına alınan üç harbiyeli kızdan biri olan Sena (sağda), cezaevinde girdiği sınavda hukuk fakültesini birincilikle kazandı.


Sena Öğütalan, müebbet hapis cezasına çarptırılan 3 Harbiyeli kız öğrenciden biri. Bu yıl yapılan üniversite sınavında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesini birinci olarak kazandı. Ancak Marmara Üniversitesi, tutukluluğu gerekçe göstererek Sena’nın eğitim hakkını yok sayıyor. Sena için iki gün önce change.org’da imza kampanyası başlatıldı. İki günde 4 bine yakın imza toplandı.

Anayasa’nın 42. maddesine göre, “Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz. ” Ancak AKP Türkiye’sinde Anayasa’yı da dikkate alan yok!


15 Temmuz sonrası gözaltına alınanlar arasında 3 Harbiyeli kız öğrenci de vardı; Nagihan Yavuz, Nimet Ecem Gönüllü, Şuheda Sena Öğütalan… Yargılamaları 6 ay sürdü. Müebbet hapis cezası aldılar. Hiç bir şeyden haberi olmayan çocuklar, darbeye teşebbüsle suçlanıyorlardı. Mahkemede, olay yerine ilişkin görüntülerin izlenmesini istediler. Reddedildi. Balistik inceleme talep ettiler. Reddedildi. Komutanlarının tanık olarak dinlenmesini istediler. O da reddedildi! Mahkeme sürecinde hiç bir talepleri kabul edilmedi.

İşte o kızlardan biri olan Sena Öğütalan, bu yıl üniversite sınavına girdi. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni birinci olarak kazandı. Ancak bu kez de eğitim hakkı engelleniyor. Edinilen bilgilere göre üniversite ‘tutuklu olmasını’ gerekçe göstererek Öğütalan’ın anayasal hakkını yok sayıyor.

CHANGE.ORD’DA KAMPANYA BAŞLATILDI

Sena Öğütalan için change.org’da ‘Sena’nın Eğitim Hakkını Elinden Alma!’ başlığı altında bir imza kampanyası başlatıldı. Kampanyaya iki günde yaklaşık 4 bin imza toplandı. Hedef 5 bin imza…

KAMPANYAYA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

https://www.change.org/p/marmara-%C3%BCniversitesi-hukuk-fak%C3%BCltesi-dekanl%C4%B1%C4%9F%C4%B1-sena-n%C4%B1n-e%C4%9Fitim-hakk%C4%B1n%C4%B1-elinden-alma-marmaraunv

ÜZERİMİZE ATEŞ AÇILDI, SİLAH KULLANMADIK

Şuheda Sena Öğütalan, mahkemedeki savunmasında, Tuzla Orhanlı Gişeleri’ne geldiklerinde otobüsten indiklerini, üzerilerine ateş edildiğini ve ‘yat’ emriyle yere yattığını söylemişti. Silahı ve mermisi olmasına rağmen hiç ateş etmediğini ve kimseye zarar vermediğini anlatan Öğütalan, “Gecenin bir vakti bilmediğim bir yerde üzerimde üniformam varken nasıl gidebilirdim? Herkesi darbeci sanan halka kendimin öğrenci olduğunu nasıl anlatabilirdim?” ifadelerini kullanmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ