Hanefi Avcı'nın hedef gösterdiği istihbarat müdürü cezaevinde şüpheli bir şekilde öldü

Geçen ay tutuklanan eski Ankara İstihbarat Şube Müdürü Zeki Güven Sincan 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tek kişilik hücrede ölü bulundu.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı KHK ile ikamu görevinden ihracından önce Bolu Emniyet Müdür Yardımcılığı görevinde bulunan Güven’in, bugün saat 18.30 sıralarında koğuşunda hayatını kaybettiği açıklandı. Tek kişilik hücrede tutulan Emniyet Müdürünün şüpheli vefatı kalp krizi olarak açıklandı.


Güven ve eşi eski hakim Sevda Güven, Eskişehir’deki bir alışveriş merkezinde 40 gün önce gözaltına alınmıştı. 

Güven yakalandıktan sonra Hanefi Avcı tarafından “Çok kritik adamdır, umarım iyi sorgulanır. Konuşursa birçok şeyi aydınlatır.” diyerek hedef göstermişti.

İktidar yanlısı Sabah, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı kaynakları, kamu görevinden ihracından önce Bolu Emniyet Müdür Yardımcılığı görevinde bulunan Güven’in, bugün saat 18.30 sıralarında koğuşunda kalp krizi nedeniyle vefat ettiği haberini yazdı.

ERDOĞAN’IN DANIŞMANINDAN İLGİNÇ TWİT: ZEKİ GÜVEN KONUŞACAKTI!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eski danışmanlarından Ömer Turan ise Zeki Güven’in ölümü üzerine twitter hesabından ilginçi bir bilgiyi çarpıtarak yazdı. “CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal ile MHP’li eski yöneticilerin özel hayatlarına ilişkin görüntülerin yayınlanmasıyla ilgili davanın sanıklarından, Ankara eski İstihbarat Şube Müdürü F.... sanığı Zeki Güven konuşmaya karar vermişti ama bugün ölü bulundu…” dedi.

Turan bunu ‘F... hala aktif’ diye çarpıtarak örgüt içi infaz gibi sunmaya çalıştı. Ancak Güven’in konuşmaya başlayacağı bilgisini paylaşarak, ölümü üzerindeki şüpheyi artırdı.


‘F…’nün  Altın çocuklar’ başlıklarıyla duyurulan Sabah’ın haberinde ise Zeki Güven’in Deniz Baykal ve MHP’li yöneticileri istifaya götüren kaset skandallarıyla ilgili halen Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın sanığı olduğu bilgisi üzerinden farklı suçlamalar yöneltilmişti.

BAYKAL KASET TALİMATI ERDOĞAN’DAN DİYE AÇIKLAMIŞTI

31 Ekim 2016 tarihinde Ahmet Hakan’ın CNNTürk’teki programına konuk olan CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal, “Kaset talimatı Erdoğan’dan’ diyerek açık şekilde o olayın dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla yapıldığını deşifre etmişti.

ESKİŞEHİR’DE YAKALANDI MAHKEMEYE BİLE ÇIKMADAN ÖLÜ BULUNDU!

Eski emniyet müdürü Zeki Güven ve örgüt üyeliğinden aranan eşi eski hakim Sevda Güven, Eskişehir’deki bir alışveriş merkezinde geçen ay gözaltına alınmıştı.

Güven’in, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile eski MHP’li yöneticilerin özel hayatlarına ilişkin görüntülerin internet ortamında yayımlanmasıyla ilgili 171 sanıktan biri olduğu ileri sürüldü.

Güven, 17-25 Aralık 2013’te yolsuzluk ve rüşvet operasyonlar sürecinin ardından görevden alındı. Güven, 2014 yılı başına kadar Ankara Emniyeti’nin en kritik birimi olan İstihbarat Şube’de görev yapmıştı. İsmi Hanefi Avcı’ın kitabında ‘cemaatçi polis’ diye yazılarak hedef gösterilmişti.

HAKKINDA ÜÇ AYRI DAVA VARDI

Güven hakkında  Ankara 2, 4 ve 14. Ağır Ceza Mahkemeleri’nde görülen üç dava bulunuyordu. “Terör örgütü kurmak ve yönetmek”le suçlanan Güven’e, yasadışı dinlemeye yaptığı iddiasıyla ceza isteniyordu. Baykal ve MHP kaset tuzağı kurulmasına dair 15 Temmuz sonrası kurgulanan davanın iddianamesinde ise Güven, bu olaylardan değil sadece 4 kişiyi sahte belgelerle dinlettiği iddiasıyla yargılanıyordu.

GÜVEN’İN 2015’TEKİ SON SOSYAL MESAJLARI: GERİYE BİRTEK CANIMIZ KALIYOR

Güven, Ankara Emniyeti’ne yönelik 2015’te yapılan operasyonlara tepki gösterdiği sosyal medya hesabından şunları yazmıştı:

“Dün mesleğimiz elimizden alındı, bugün özgürlüğümüz. Geriye bir tek canımız kalıyor.

Biz daha mesleğe ilk adım attığımızda o canı vatan toprağı millet ve bayrak uğruna feda etmeye zaten yemin etmiştik.

-O can da bu vatana ve millete feda olsun.

Çalışma arkadaşlarımın, kardeşlerimin insan üstü fedakarane çalışmalarına kefilim. Ahirette de Allah huzurunda şahit olacağım.

Her gün 50-100 değil binlerce polisi gözaltına alsanız yolsuzluklarınızı ve hukuksuzluklarınızı unutturamayacaksınız

Her yapılan algı operasyonunda insanlar bir kez daha hatırlıyor yaptıklarınızı.

-Bin aslanı hapsetseniz de geride Aziz Milletin yetiştirdiği binlercesi var.

– Anadolu Aslanlarının acem sırtlanlarıyla mücadelesi devam edecek. Boşuna heveslenmeyin Aslanların nesli tükenmeyecek.

-Şimdi teslim olmaya gidiyorum. Hakkınızı helal ediniz, dualarınızı bekliyoruz.”


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ