Hamile kadına kelepçeli hastane eziyeti

Bir hamile kadın daha tutuklandı. Gaziantep’te yaşayan 6 aylık gebe Kimya Bozkurt’un on gün önce tutuklandığı yeni ortaya çıktı.


19 Ekim 2019’da kayınvalidesinin evinin önünde arabaya binerken gözaltına alınan Kimya Bozkurt (29), 21 Ekim 2019’da SEGBİS ile savcılık sorgusu yapıldıktan sonra Ardahan Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı.Tutuklandıktan iki gün sonra Gaziantep L Tipi Cezaevi yönetimi tarafından rutin işlemler için Ersin Arslan Devlet Hastanesi Mücahitler Ek Binasına kelepçeli götürülen ve koridorlarda oradan oraya dolaştırılan Kimya Bozkurt, yaşadığı travmayı hala atlatabilmiş değil.

HALA KENDİNE GELEMEDİ


Dört yıllık evli olan Kimya Bozkurt’un eşi Cebrail Bozkurt, “Hastaneye kelepçeli götürülmüş. O şekilde hastane koridorlarında gezdirmişler. Doktor ilgilenmemiş ve kötü davranmış. Bir gün boyunca kendisine gelemedi. Kaçma şüphesi yok, jandarmanın kelepçeli götürmesi doğru değil. Bir insan, hamile bir kadın neden bu şekilde rencide ediliyor.” dedi.

Sorgu sırasında eşinin hamile olduğununa inanmadıklarını da söyleyen Cebrail Bozkurt, “Savcı sağa dön sola dön diyerek hamile mi değil mi anlamaya çalıştı. Hakim polislere şifahen rapor almalarını söylüyor. Karara da ‘gebe olduğunu kendi beyan etmiştir, tarafımıza ulaşan herhangi bir belge yoktur’ diye yazdılar. Sorumluluğu üzerlerine almamak için. Gebelik raporu daha sonra bu dosyaya eklendi. Ama yine de bir sonuç olmadı.” ifadelerini kullandı.

‘GELİNLİĞİNİ ALDIN MI?’ SORUSU DELİLSAYILDI

Ardahan’da üniversite okurken KHK ile kapatılan bir derneğe üye olmak ve Bylock kullandığı iddiasıyla tutuklanan Bozkurt, “Gelinliğini aldın mı?” sorusundan başka içerik bulunmayan konuşmadan dolayı örgüt üyesi olmakla itham ediliyor.TUTUKLAMA KARARIHAMİLELİK RAPORU
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ