Görev emri verip darbeci yaptılar

"Görev emri" verilerek 15 Temmuz'un içine çekilen, sonra "darbeci" diye tutuklatılan komutanlar...
Gazeteci Adem Yavuz Arslan, Türkiye'den yasaklanan "https://15temmuzgercekleri.wordpress.com/" isimli blogunda 15 Temmuz'la ilgili yazılamayan gerçekleri anlatmaya devam ediyor. 


Adem Yavuz Arslan/15temmuzgercekleri.wordpress.com
ÖNCE GÖREV EMRİ SONRA ‘DARBECİ’ SUÇLAMASI5 Temmuz’un ‘resmi söylemi’ni sorgulamaya devam edelim. Çünkü cevapsız sorular ortada duruyor.

Bize anlatılan hikayede ise büyük boşluklar var.

Malum olduğu üzere resmi kayıtlara göre 168 general (TSK’da ki general sayısının neredeyse yarısı) ‘darbeci’ iddiasıyla tutuklu.

Bu generallerin kontrolünde 200 binden fazla asker, binlere zırhlı araç, silah ve mühimmat var.

Fakat darbeye katılan -resmi rakam- asker sayısı (askeri okul öğrencileri ve erler ile birlikte) toplam 8 bin 657 kişi.

Cemaatçi  diye ihraç edilen ve tutuklanan bu kadar generalin, subay-astsubayın neden darbeye katılmadıkları hatta direndiklerine dair mantıklı bir cevap henüz verilemedi.

AKP ve Havuz söylemine göre Cemaatçi subaylar ikinci darbe için beklediler. (Bu tezin absürdlüğü üzerine çok bir şey söylemeye gerek yok sanıyorum. Hiç kimse böyle bir işe kalkışmaz. Ya darbe yaparsın ya da yapmazsın)

Tutuklanan generaller arasında ilginç bir detay daha var.

Bugün darbeci diye tutuklanan bir çok general o gece darbeye direnmiş, mücadele etmiş hatta bizzat Genelkurmay Komuta kademesinin talimatlarını uygulamış.

 

O gece oraya ‘duruma mukayyet ol’ diye bizzat Genelkurmay Komuta kademesi tarafından yollanan kişiler var.

Mesela Org. Akın  Öztürk.

Darbe günü İzmir’den Ankara’ya gelen Öztürk, torunlarını görmek için Akıncılar Üssü’nün olduğu lojmanlara gidiyor.

Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal’ın telefonu üzerine üsse geçiyor. Gece boyunca darbecileri iknaya çalışıyor.

İfadeler ve iddianamelerde bu bölümler açık.
Kaldı ki Akın  Öztürk’ün darbecileri ikna etmek için Akıncılar Üssüne gönderildiği Genelkurmay’ın resmi açıklaması ile de teyitli. (Gerçi o açıklama sonra sırra kadem bastı)


Operasyonla kurtarıldı  denen ( aslında -ifadelerde geçen şekliyle- hiç de esir alınmış hali olmayan ) Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile sabah Çankaya Köşkü’ne gitmek üzere Öztürk üsten beraber aynı araca biniyorlar.

Akar ve Dişli’yi helikopterle Çankaya Köşkü’ne götüren ve daha sonra ordudan ihraç edilen Kara Pilot Albay Uğur Kapan’ın ifadesine göre Akar, Dişli ve Öztürk helikoptere aynı araç ile geliyor. Akar, Dişli’yi yanına alırken Öztürk’e ‘sen burada kal’ diyor.

“Eğer Öztürk darbenin 1 numarası ise Akar ile aynı araçta ne yapıyordu” gibi çok sayıda soru var.

Devam edelim.

15 Temmuz günü Akıncılara gidip ‘duruma göz kulak olması’ istenen bir başka isim ise Kara Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Başkanı Korgeneral Yıldırım Güvenç. Darbe gecesi Hulusi Akar’ın yerine, Erdoğan tarafından Genelkurmay Başkan Vekili yapılan dönemin 1.Ordu Komutanı Org Ümit Dündar tarafından aranan Yıldırım Güvenç’e Akıncılar’a gitmesi talimatı veriliyor.


Güvenç Akıncılar üssüne gidiyor ve üssün kontrolünde önemli görevler ifa ediyor. Bu durum Dündar’ın ifadelerinde de var;

“Sayın Komisyon üyemiz ‘Neden içeride?’ diye sordu, neden içeride olup olmadığını benim değerlendirebilmem de, bilmem de mümkün değil. Dolayısıyla ben olayın dışındayım. ‘Emirlere uydum’ derken, evet, uyguladı. Son noktada da Akıncı Kışlası’nın kontrol altına alınması konusu önem taşıyordu. Dolayısıyla ben de Ankara’da temasta olduğum Yıldırım Güvenç’e oranın kontrol altına alınması gerektiğini ve darbecilerden kurtarılması gerektiğini düşünerek o yönde kendisine talimat verdim, kendisi de gitti Akıncı Kışlası’na ve oradan kontrolü alarak çıktı, o şekilde ifade edeyim.”

Güvenç, tutuklandıktan sonra Fahri Kasırga’ya şu mektubu göndermişti;

http://www.hurriyet.com.tr/komutandan-mektup-sizi-ben-kurtardim-40223231

Ümit Dündar’ın talimatı ile Akıncılar’a giden ve yine Ümit Dündar’ın ifadesiyle darbenin başarısız olmasında etkili olan Güvenç neden tutuklu ?

Bu şekilde talimatları yerine getirdiği halde tutuklu kaç general var ?

AKSAKALLI’NIN İFADESİNDEN İLGİNÇ DETAY

CHP’nin 15 Temmuz darbeyi araştırma komisyonun “kim tarafından yazıldığı belli olmayan ve komisyonda tartışılmayan raporu”na ( rapordaki tam ifade bu) itiraz şerhinde ilginç bir bölüme rastladım.

Zekai Aksakallı’nın Semih Terzi’ye yönelik geçmişe doğru hayli eski bir husumeti varmış. Kendi ağzından anlattıkları ilginç.

Aynı Aksakallı uçuş yasağına rağmen Terzi’nin uçağının Ankara’ya gelmesine izin veriyor. Yine Aksakallı’nın ifadelerine göre o akşam Genelkurmay Başkanı ve 2. Başkana telefonla ulaşamıyor ( O akşama dair eksik noktalardan birisi de o. Aksakallı, Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi ile birlikte Gazi Orduevi’nde düğünde. İfadesine göre Genelkurmay önündeki çatışma seslerini  duyunca dışarı çıkıyor, kendisini siyah bir minibüs kaçırmaya çalışıyor, nasıl olduğu belli olmasa da oradan kurtulup Çukurambar’a ulaşıyor)

Komutanlarına ulaşamıyor fakat aynı saatlerde tam 9 kez merhum Ömer Halisdemir ile görüşüyor. Son görüşmede Semih Terzi’yi vurmasını emrediyor.

(İfadelere göre Ömer Halisdemir yaralıyken Terzi’nin ekibinden ütg Mihrali Atmaca yakından iki el ateş edip Halisdemir’i öldürüyor.)

Acaba ‘darbeci’ diye afişe edilip linç edilen kaç komutan, general, subay veya astsubay bu şekilde ?
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ