Gergerlioğlu’nun KHK önergesi TBMM tarafından iade edildi: Düşman hukuku ibaresini kaldırın

TBMM Meclis Başkanı Mustafa Şentop, HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun bankaların KHK’lılara neden kredi yapılandırması yapmadığıyla ilgili verdiği soru önergesini iade etti.


Şentop, önergede geçen ‘düşman hukuku’ tanımının çıkartılmasını istedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, 15 Temmuz sonrası çıkartılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile mesleklerinde ihraç edilen yaklaşık 126 bin vatandaşın yaşadığı sıkıntıları meclis gündemine taşıdı.


Gergerlioğlu, bankaların KHK’lılara kredi kartı yapılandırması imkanı sunmamasını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemi ile soru önergesine konu yaptı.

BU DÜŞMAN HUKUKU DEĞİL DE NEDİR?

Gergerlioğlu, “KHK’lılar iş bulamıyor, intihar ediyor, tedavi için yurt dışına gidemiyor, kanser oluyor, ülkeyi açık bir cezaevine dönüştürdüler. Bu düşman hukuku değil de nedir” diyerek önergenin bu nedenle iade edilmesine tepki gösterdi.

500’E YAKIN SORU ÖNERGESİ VERDİ

Gergerlioğlu bu güne kadar 500’e yakın soru önergesi verdiğini ve bu önergelerin yüzde 70’inin KHK’lılarla ilgili olduğunu söyledi. Verdiği önergelere yanıt alamadığını belirten Gergerlioğlu, “Nasıl cevap verebileceklerini bilmedikleri için sorularımızı cevapsız bırakmayı tercih ediyorlar. İşe başvuruyor ‘hayır’ yanıtını alıyor, tedavi için yurtdışına gitmek isteyenlere ‘pasaport alamazsın’ yanıtı veriliyor, bankadan kredi kartı almak istiyorlar ‘hayır alamazsın’ deniliyor. Bunun gibi binlerce vaka var” ifadelerini kullandı.

NAZİLERİN YAHUDİLERE YAPTIĞI MUAMELEYİ YAPIYORLAR

Gergerlioğlu şunları dile getirdi: “En son KHK’yla ihraç edilen kanser hastası Prof. Haluk Savaş’a da pasaport verilmedi. Maalesef son iki buçuk yıldır baltayı almış belimize vuruyoruz. Nazilerin Yahudilere yaptığı muamelenin aynısını yapıyorlar ve sonra kalkıp, ‘Bana bunları sormayın, sorarsınız cevaplamam’ diyorlar. OHAL bitince OHAL hükümleri bitecekti hani? İnsanlar öğrenciyken tutuklandılar, eğitim hayatlarına devam edemediler. Sonunda geldiğimiz nokta vahim bir yeri gösteriyor. Bütün bunlar yaşanırken ‘sen düşman hukuku lafını kullanma’ diyorlar.”

DÜŞMAN HUKUKU YERİNE NE DİYELİM?

‘Düşman hukuku’ ibaresinin yerinde olduğunu ifade eden Gergerlioğlu, “Ülkeyi KHK’lılara işkencehaneye çevirmek istiyorlar. İlelebet süren seyahat engeli mi olur? Kanser oranları arttı, olmayan hastalıklar ortaya çıktı, boşanma oranları arttı, KHK’lılar komşularıyla konuşamıyor. KHK’lıların yaptığı her işlem ‘teröristin yaptığı işlem’ olarak görülüyor. KHK’lılara ‘sen düşmansın’ muamelesi yapılıyor. Cezaevlerinde hücrede ölen insanlar var. Bunu kimse görmedi. Bu olaylara karşı ‘düşman hukuku lafını kullanma’ diyor. Düşman hukuku yerine ne diyelim peki?” diye konuştu.

ÖNERGEDEKİ SORULAR…

-İade edilen soru önergesinde Gergerlioğlu, şu soruların Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanmasını istedi:

-Vakıf Bank şubesinden KHK’lılara yönelik kredi kartı yapılandırma taleplerine olumsuz yanıt verildiği iddiaları doğru mudur?

-Eğer iddia doğruysa KHK’lılara kredi kartı yapılandırması yapılmamasının sebepleri nelerdir?

-Bu uygulama ayrımcılık değil midir?

-Türk Ceza Kanunun 122. maddesinde düzenlenen nefret ve ayrımcılık maddesi çerçevesinde açılmış herhangi bir soruşturma var mıdır?

-KHK’lılara yönelik bu tarz başka ayrımcı uygulamalar bankacılık sektöründe uygulanmakta mıdır?

-KHK’lılara haklarının elinden alınmasına yönelik ayrımcı ve düşman hukuku uygulamalarını engellemek için bakanlıklarınızın yapmış olduğu çalışmalar nelerdir?
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ