Gasp edilen Zaman Gazetesi binasına taşınan mahkemeler adalet dağıtacak!

Önce kayyım atanan ve 15 Temmuz sonrası da kapatılan Zaman Gazetesi’nin ‘gasp’ edilen Yenibosna’daki merkez binası, 1 Eylül’de başlayan yeni adli yılla beraber İstanbul Bakırköy Adliyesi ek binası olarak çalışmaya başladı.
Bakırköy Adliyesi Hukuk Mahkemeleri’ne çevirilen 6 katlı gazete binasında, Tüketici Mahkemeleri, Sulh Hukuk Mahkemeleri, Fikri Sinai Hukuk Mahkemeleri, Aile Mahkemeleri ve Asliye Hukuk Mahkemeleri yer aldı. Binada bulunan 5. kat Cumhuriyet Başsavcılığı’na çevrildi. Binanın 6. katı ise yemekhane oldu.

Binaya ayrıca Banka ve PTT şubesi de getirildi.İşte gazete binasına asılan kat planı


Gazetenin merkez binasının çatısına daha önce de  ‘Bakırköy Adliyesi Ek Bina‘ tabelası asılmıştı.

İstanbul Barosu 31 Ağustos tarihinde üyelerine binayla ilgili bu mesajı gönderdi.BİNA İÇİN DAVA AÇILMIŞTIBelçika merkezli Cascade Investment NV adlı şirkete ait olan bina için Dünya Bankası’na bağlı Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıklarının Çözüm Merkezi’nde (ICSID) dava açılmıştı.

ICSID’ın resmi sitesinde yer alan bilgiye göre, Cascade isimli Belçikalı şirket, Zaman Gazetesi binasının sahibi olan Cihan Medya Dağıtım AŞ’nin hissedarı olduğunu ve bu şirkete Türkiye’nin el koyduğunu belirtmişti. Belçikalı Cascade Investment, 2015 yılı başlarında Zaman Gazetesi’nin binaları ve matbaalarının sahibi olan Cihan Medya Dağıtım AŞ’nin hisselerini satın almıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ