Erdoğan, Hizmet için açık açık Guantanamo istedi

İşkence hukuksuzluk Erdoğan'ın ağzından itiraf edildi.
15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümü programında konuşan Recep Tayyip Erdoğan, Hizmet Hareketi'ne mensup oldukları iddiasıyla tutuklananlar için "Mahkemeye çıkarken Guantanamo'da olduğu gibi bunları da tek tip elbise ile çıkaralım" dedi. 

GUANTANAMO'DAKİ GİBİ
Erdoğan şöyle konuştu: "Geçen gün Sayın Başbakanımızla da konuştum. Artık bunlar mahkemeye çıkarken Guantanamo'da olduğu gibi bunları da tek tip elbise ile çıkaralım. Tek tip elbise."


Erdoğan böylece Türkiye'yi en korkunç insan hakları ihlallerinin gerçekleştiği Guantanamo'ya çevirdiğini bizzat itiraf etti. 

(Beyaz Saray'ın önündeki Guantanamo protestolarından bir kare)

GUANTANAMO NEDİR?
Guantanamo, Amerika'nın hukuk sistemi dışına çıkmak için Amerika topraklarının dışında kurduğu bir hapishane. Burada tek tip turuncu kıyafet giydirilen tamamı Müslüman mahkumlar, işkence yöntemleriyle sorgulanıyor, pekçoğu hayatını kaybediyor. İnsan Hakları Örgütleri ve Demokratlar, Guantanamo cezaevinin tarihin en korkunç insan hakları ihlallerinin yapıldığı yerlerden biri olduğunu belirtip onlarca suç duyurusunda ve çeşitli girişimlerde bulundular.
 
Guanatanamo tutukevindeki yasa dışı uygulamalara dair Avrupa Parlementosu da bir rapor hazırlamıştır. Daha güncel olarak, Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) ve BM çıkardıkları raporlarda durumu bir "insan hakları skandalı" olarak tanımlamışlardır.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ