Darbeciler konuşuyor, 15 Temmuz çöküyor

15 Temmuz tiyatrosunun Erdoğan canlı yayında İstanbul'a uçtuktan 2 saat sonra "Erdoğan'ın otelini basma" bölümünde görev alan timin başı, darbe için Hulusi Akar'ın başında olduğu Genelkurmay'ı adres gösterdi, boş oteli bastırdıklarını anlattı.
15 Temmuz gecesi Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı oteli basmaya giden ve "Cemaatçi değilim darbeciyim, karım beni boşasın, çocuklarım da soy isimlerini değiştirsin. Ben darbeciyim" sözlerini söyleyen suikast timinin başındaki isim Tuğgeneral Gökhan Sönmezateş o gece kendisine verilen emrin direkt olarak Genelkurmay'dan geldiğini belirterek "Emir Genelkurmay'dan' dendi, cemaatle alakam yok" dedi.

15 Temmuz darbe girişimi gecesi, Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otelden ayrıldıktan sonra saldırı düzenleyen 1'i firari 37 darbeci askerin aralarında bulunduğu 47 sanığın yargılanmasına Muğla 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı. 

Erdoğan'ın kaldığı oteli basmaya giden timin başındaki isim olan Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş operasyona katıldığını ve bedelini ödediğini ifade ederek  "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yönetime el konduğu söylendi. Emrin Genelkurmay'dan olduğu söylendi. Cemaatle alakam yok. Biz orada tuzağa gönderildik. Kalkıştan önce 4 saat bizi kim bekletti?​" diye konuştu.


Sönmeztaş'ın ifadesinden ortaya çıkan tablo şu: Genelkurmay, Erdoğan'ın otelden ayrılmasını bekledikten sonra, 4 saattir beklettikleri saldırı timini Marmaris'e gönderip boş oteli bastırdı. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ