‘Darbe’ raporu Meclis’te kayboldu

“15 Temmuz darbe girişimi”nin ardından Meclis’te kurulan 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun hazırladığı raporun kaybolduğu ortaya çıktı.


Komisyon Başkanı Reşat Petek tarafından 12 Temmuz 2017’de eski Meclis Başkanı İsmail Kahraman’a sunulan darbe raporuna ilişkin neden basılıp dağıtılmadığına ilişkin tartışmalar yaşanıyordu. Meclis Başkanlığı’nın bu soruya yanıt olarak ““Başkanlığımıza sunulan bir rapor bulunmamaktır” dediği öğrenildi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise duruma ilişkin “15 Temmuz ile ilgili bazı gerçeklerin irdelenmesine saraydan uzanan bir el engel oldu” değerlendirmesini yaptı. 


Raporun ortadan kaybolduğu CHP’li Özgür Özel’in Meclis Başkanı Mustafa Şentop'un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesiyle ortaya çıktı. Özel, 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu raporunun bugüne kadar neden basılmadığını sordu.

Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç tarafından verilen yanıtta “15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu raporu tekemmül etmediğinden 26. Yasama Dönemi içinde bastırılarak dağıtılamamıştır. Komisyon tarafından tekemmül ettirilerek Başkanlığımıza sunulan bir rapor bulunmamaktadır” denildi.

Özgür Özel, Komisyon Başkanı Reşat Petek'in raporu dönemin Meclis Başkanı İsmail Kahraman'a makam odasında iki yıl önce ve 12 Temmuz 2017 günü verdiğini hatırlattı. Özel, ‘'Önceki TBMM Başkanı'nın elden teslim aldığı raporun Başkanlığa sunulmadığını söylemek, çok şaşırtıcı… Rapor yayımlanmıyor çünkü, 15 Temmuz ile ilgili bazı gerçeklerin irdelenmesini istemeyen eller var'' dedi. 

TBMM Başkanlığı, 26. dönemde kurulan ve çalışmalarını tartışmalarla tamamlayan, Komisyon Başkanı Reşat Petek tarafından 12 Temmuz 2017 tarihinde eski Meclis Başkanı İsmail Kahraman’a sunulan darbe raporuyla ilgili “Başkanlığımıza sunulan bir rapor bulunmamaktır” görüşünü bildirdi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “15 Temmuz ile ilgili bazı gerçeklerin irdelenmesine saraydan uzanan bir el engel oldu” dedi.

CHP’li Özel’in önergesi üzerine TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, “15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu raporu tekemmül etmediğinden 26. Yasama Dönemi içinde bastırılarak dağıtılamamıştır. Komisyon tarafından tekemmül ettirilerek Başkanlığımıza sunulan bir rapor bulunmamaktadır” yanıtını verdi.

TBMM Başkanvekili Bilgiç’in Meclis Başkanlığı’na sunulmadığını ifade ettiği raporla ilgili TBMM’nin resmi internet sitesinde ise farklı bilgilerin duruyor olması akılları karıştırdı. TBMM’nin resmi internet sitesinde raporun dönemin Meclis Başkanı İsmail Kahraman’a sunulmasıyla ilgili 12 Temmuz 2017 tarihli haber yer alıyor.

CHP Grup Başkanvekili Özel, devlette devamlılığın esas olduğunu belirterek, “Önceki TBMM Başkanı’nın bizzat elden teslim aldığı bir raporun Başkanlığa sunulmadığını söylemek çok şaşırtıcı. O raporun nerede olduğu konusunda doyurucu bir açıklama yapılmak zorundadır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın komisyon çalışmalarının bitirilmesi talimatı verdiğine işaret eden Özel, “Aradan geçen 3 yıla karşın bu raporun yayınlanmamış olmasını, 15 Temmuz konusunda kamuoyundaki bir takım şüpheleri güçlendiren bir tutum olarak görüyoruz. Bu tutumu anlamak mümkün değil. Bu raporun yayımlanmaması, 15 Temmuz ile ilgili bazı gerçeklerin irdelenmesine saraydan uzanan bir elin engel olduğu yönündeki iddiaları da tescil etmiştir” diye konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ