Çocuklarımın gözü önünde 9 polis tarafından gözaltına alındım

İki kez gözaltına alındı, oğlu ile 6 ay hapis yattı, banyosunda ve tuvaletinde kamera olan bir koğuşta yaşamaya mecbur bırakıldı. KHK’lı öğretmen İnci Des’in hikayesi…
İnci Des, Türkiye’deki birçok öğretmen gibi KHK ile mesleğinden ihraç edildi. İki kez gözaltına alındı. İlkinde Bodrum’da kardeşinin yazlığındaydı. Kapıyı 9 polis çaldı. İkincisinde Meriç kıyısındaydı. Yunanistan sınırında karşısına çıkan asker silahını üzerine doğrultup, hatta tehdit edip 12 yıl eğitimcilik yapan bir öğretmeni alıp götürdü.


21 gün Edirne Cezaevinde kaldı, bunun 7 günü hücrede geçti. Mahkemeye çıktıktan sonra tutuklanıp Tekirdağ Cezaevine gönderildi. Burada oğlu Yusuf Talha ile birlikte 6 ay devam eden bir süreç yaşadı. Bank Asya hesabı, sendika üyeliği ve çocuğunu okula göndermek bahanesiyle ‘terörist’ ilan edilen Des, yargılandığı Malatya 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 3. duruşmasında 5 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılıp tahliye edildi. O da tekrar çocuklarını alıp yola çıktı.

Yeni insan hakları platformu Peaceful Actions Platform’a özel röportaj veren İnci Des, artık bir Avrupa ülkesinde hayatını devam ediyor, fakat yaşadığı travmaları atlatabilmiş değil. Yaşadığı onca olaya rağmen mücadeleden vazgeçmeyen bir kadının, okul öncesi öğretmeni İnci Des’in hikayesi…

İNCİ DES RÖPORTAJINDAN BAŞLIKLAR

– Çocuklarımın gözü önünde 9 polis tarafından gözaltına alındım.

– Nezarethaneye kucağında 3 aylık bir bebek, yanında 4 yaşında bir erkek çocuğu, bir de 8 yaşında kızı olan bir kadın getirdiler. O gece keşke anne olmasaydım dedim.

– 5 Ekim 2017’de Meriç’in sınırında ikinci kez gözaltına alındım.

– 7 gün hücrede kaldım. Tahta kurularının kemirme seslerinin geldiği ranzada uyudum.

– 6 ay oğlum ile birlikte Tekirdağ Cezaevinde kaldım.

– Banyosunda ve tuvaletinde kameranın olduğu koğuşta yaşamak zorunda kaldım.

– İki yıldır hücrede tutulan bir hakime ile karşılaştım.

– Allah’ım hem benim hem çocuklarımın canını al diye dua etmek zorunda kaldım.

RÖPORTAJIN TAMAMI https://www.instagram.com/peacefulactions

https://www.facebook.com/peacefulactionsplatform

https://www.youtube.com/channel/UCxMz2vJ84J9ZW48ovNEgLtA
 Kaynak: BOLD
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ