Cezaevlerinde insanlık dışı uygulamalar: Tek tip ring aracı!

​Cezaevlerinden yargılananlar için tek tip elbise tartışılırken, "tek tip ring" uygulamasına başlandı.
Olağanüstü Hal (OHAL) ile birlikte cezaevlerinde artan hak ihlallerine her gün yenisi eklenirken, gündeme gelen “tek tip elbise” uygulamasına tepkiler de devam ediyor. Öte yandan avukatların savunma hakkının engellenmesine dönük ciddi engellemeler söz konusu. Cezaevlerinde yaşanan hukuksuzluklara dikkat çeken Avukat Gülizar Tuncer, ziyaretler sırasında karşılaştıkları sorunlara ve cezaevlerindeki yeni uygulamalara ilişkin bilgi verdi.

'AYLARDIR HASTANE SEVKLERİ YAPILMAYAN TUTUKLULAR VAR'

Tutukluların zorla parmak izi dayatmasına tabi tutulduklarını belirten Tuncer, uygulamalar karşısında direnen tutukluların disiplin cezaları ile karşı karşıya kaldığını söyledi. Tuncer, "Bu tür uygulamalardan dolayı aylardır hastane sevkleri yapılmayan yüzlerce mahpus var. Daha önce kelepçeli muayene uygulaması olduğu için epey bir zamandır hastane sevklerini yapamıyorlardı. Aynı şekilde haberleşme hakkı da mahpusların elinden alınmış durumda, fakslar, mektuplar engelleniyor ve el yazısı ile yazdıkları notlara el konuluyor" diye konuştu. 


'12 EYLÜL İLE KIYASLANAMAZ'

Avukat ziyaretlerinin çeşitli uygulamalarla engellendiğini vurgulayan Tuncer, amacın ileriki süreçte getirilmek istenilen "tek tip elbise" uygulamalarına karşı duyarlılığı azaltmak olduğunu aktardı. Bu dönemin 12 Eylül ile kıyaslanamayacağını kaydeden Tuncer, "Bu durum 12 Eylül dönemleriyle kıyaslanıyor fakat 12 Eylül uygulamalarını aşan boyutlarda içeride ve dışarıda şiddet politikası uygulanıyor. Bunlar şu anki mevcut iktidarın içeride ve dışarıda yürüttüğü şiddet politikalarıyla bağlantılıdır" dedi. 

Avukatların savunma hakkının kısıtlanmasını öngören "Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Taslağı"na dikkat çeken Tuncer, bu süreci yaşanan ve bundan sonra yaşanacak ihlallerle değerlendirmek gerektiğini kaydederek, şöyle dedi: “Şuan birçok cezaevinde avukatlarla görüşmeler sınırlandırılıyor. İçerdekilerin sesleri avukatlar aracılığıyla engellenmek isteniyor." 

'TEK TİP RİNG' UYGULAMASI

Kamuoyunda "tek tip elbise" uygulaması tartışılırken "tek tip ring" uygulamasının hayata geçirildiği bilgisini veren Tuncer, “Bu durum 'tek tip elbise' ile sınırlı değil. Dışarıda nasıl ki tek ulus, tek vatan, tek bayrak konsepti uygulanıyorsa cezaevlerinde de 'tek tip elbise' dayatması ve ona bağlı olarak 'tek tip ring aracı' getirdiler. 'Tek tip ring' araçlarında kafes biçiminde bir hücre var ve kişi tek başına konuluyor oraya. Hiç kimse ile irtibatları olmuyor, pencere yok hiçbir şey yok. Yani tek tipleştirme cezaevi yaşamının her alanına dönük uygulanmaya çalışılıyor" diyerek tepki gösterdi.  
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ