‘Boğaz Köprüsü’nde boğazı kesilen askeri öğrencinin katili ortaya çıktı’

15 Temmuz gecesi Boğaz Köprüsü’nde işkence ve linçle boğazı kesilerek şehit edilen askeri lise öğrencesi Murat Tekin’in ablası Mehtap Tekin’i, kardeşinin katili olduğunu söyleyen bir kişi sosyal medya hesabından tehdit etti.


Yazışmalarını paylaşan Mehtap Tekin, sosyal medya hesabında kardeşinin katili olduğunu itiraf eden kişinin paylaşımlarını da deşifre etti.  Yusuf Tosun ismiyle sosyal medyada yer alan, üstünde askeri üniformasıyla IŞİD ve El Kaideci görüntüsü veren şahsın mesajı ise dehşet verici. Yusuf Tosun isimli kullanıcı Mehtap Tekin’in kardeşinin ölümünün araştırılması yönündeki mücadelesine karşı onu da ölümle tehdit etti.

Mehtap Tekin’in paylaştığı bilgilere göre o hesaptan şunlar yazıldı: “Bengül Hanım, köprüde videoda bahsi geçen hepimizin malumu askerin kafasını bizzatihi ben kestim. Kapak fotoğrafımda üstü çıplak olan kişi benim. Sağ kolumdaki bandaj bu süreçte olan yaranın eseridir. Burada konuşanların sabahın 4’ünde köprüye geldi, bir kısmı orada dahi değildi. Musa abi celalli insandır, kusura bakmayın ben onun adına özür diliyorum şevkle ben yaptım deyivermiş. Köprüye ilk giden ve son çıkan 100 kişiden biriyim. Askerin kafasını ben kestim. Orada sizlerden herhangi birinizi sivil halka kurşun sıkıyor görsem, veya herhangi birinizi herhangi bir masumu katlediyor bulsam onun kafasını da keserim. Üniforma fetişi değil yani benimki. Dilediğiniz yere bekleriz, inşallah yüzünüzü gösterme cesaretinde de bulunursunuz. Saygılar efenim. “


Murat Tekin’in ablası Mehtap Tekin ilgili paylaşımı Avukatına verdiğini ve savcılıktan konunun soruşturulmasını isteyeceğini aktardı.
 ‘ASKERLERİ LİNÇ EDENLERDEN BİRİ DE BENİM…’

Mehtap Tekin, aynı şekilde tehdit içeren mesaj yazan bir başka hesabın paylaşımlarını da deşifre etti.  Musa Mert Özkaya ismiyle twit mesajı yazan isim de, “O sabah askerleri linç edenlerden biri de bendim, hırsımı alamadım, daha hepsini öldürmemiz lazımdı” ifadelerini kullandığı ortaya çıktı.

İKİ YIL SONRA PİLOT OLACAKTI

Boğaziçi Köprüsü’nde kafası kesilerek öldürülen Murat Tekin, Bursa Işıklar Hava Askeri Lisesi mezunuydu. Ardından Hava Harp Okulu’na başlamıştı ve ikinci sınıftaydı. Tekin, iki yıl sonra pilot olacaktı.

Boğaz Köprüsü’nde kalabalık tarafından linç edilen; boğazı kesilip, boynuna bastırılıp nefesi kesildiği adli tıp raporunda tespit edilen 21 yaşındaki Murat Tekin’in ablası Mehtap Tekin olayı şöyle anlatmıştı:

“Tatbikat yalanıyla kandırılıp linç edilen Murat sizin oğlunuz olabilirdi, kardeşiniz, can dostunuz. Birilerinin öyle çünkü, birilerinin yeri hiç doldurulmayan bir yarası artık Murat; incecik sızlayacak bir ömür boyu. Gerisi sizin vicdanınız. Zira vicdandan başka bir teraziye inanmıyorum bu ruhsuz zamanda… 15 Temmuz gecesi, biz onu Yalova’da kampta sanıyorduk. Olayları televizyondan duyduk, hatta beş gün ben de dışarı çıktım. Komşumuzun oğlu Murat’la sınıf arkadaşıydı, onun tutuklandığını öğrendik. Murat’tan haber alamayınca kardeşimin de tutuklanmış olabileceğini düşündük. Annemle babam araştırmak için İstanbul’a gitti. Hiçbir listede kardeşimin adını bulamadılar; ne tutuklanma listelerinde ne de hastanelerde… Yaklaşık on gün kardeşimi aradık ve kimseden bilgi alamadık. İzmir’den Adli Tıp’ı aradım, orası da bilgi vermedi. Gelip bakın dedi, bakmak istemedik, ihtimal vermedik.

13. gün dayımla babam İstanbul’daki Adli Tıp’a gittiler. Orada önce teşhis edemiyorlar, çünkü tanınmayacak halde. Çıkıyorlar morgtan. Sonra ‘tırnağından’ şüpheleniyorlar, geri dönüyorlar ve teşhis ediyorlar. Sol el tırnağındaki işaretten tanıyorlar, kendisi de öyle söylerdi hep; “Şehit olursam, beni tırnağımdan tanırsınız” diye. Gerçekten de tırnağından tanındı. İzmir’de morgta gördüm, bakmasam içime dert olurdu. İnanmam gerekiyordu, ellerimle kaydettim Hava Harp Okuluna. Ben havacı olmasını istiyordum, o denizci olmak istiyordu.

O gece bizim de bildiğimiz üzere, Yalova’da eğitimdeydi Murat’lar. Akşam eğitiminden sonra uyuyorlar ve komutanları 15 dakika sonra uyandırıyor: “Hayatınızda göreceğiniz en gerçekçi tatbikata götürüyoruz sizi” diyor. Bir gruba “8 canlı bomba var” denilmiş, diğer gruba da “Cumhurbaşkanı tutuklandı”. Kardeşimin grubuna canlı bomba denilmiş, arkadaşlarından öyle olduğunu öğrendik. Sonra bunları Boğaziçi Köprüsü’ne doğru götürüyorlar, çocuklara yolda uyumaları söyleniyor, onlar da uyuyorlar.

Köprüye geldiklerinde bir anda halk otobüsü yakıyor ve çocukları içeriden çıkarmak istiyor. Çocuklar da şaşkınca etrafa bakınıyorlar. Tam olaylar başladığında biri “Yapmayın, onlar öğrenci” diye bağırıyor. Kardeşim demiş ki; “Ben öğrenciyim, ben bir şey yapmayacağım. Haberim bile yok.” Şahit olan arkadaşı anlatıyor öyle dediğini.

BIÇAKLA SALDIRDILAR

O an kalabalıktan biri gelip, tam kalp hizasına tekme atıyor. Çocuk yere düşüyor, bıçaklarla saldırıyorlar. Ben morgta kendim gördüm; boğazını, boynunu kesmişler kardeşimin. Kim ne derse desin, ben gözümle gördüm kardeşimi. Otopsi raporunda da bu nedenle öldüğü yazıyor.

Çok kötü bir şekilde kardeşim katlediliyor, hem de hiçbir şeyden haberi yokken. Arkadaşlarıyla birlikte darbe olduğunu anlayınca gidip teslim oluyorlar hemen zaten. Kardeşim de teslim olmak istiyor ama arkada kalmış, polis arabasına yetişememiş. Arkadan biri gelip tekme atıp da düşünce lince maruz kalıyor. Silivri’de yatan arkadaşları var Murat’ın, çok fazla öğrenci var yaşananları anlatan, video da öyle olduğunu doğruluyor. Videoda biri “Teğmen mi bu” diyor, anlamıyorlar bile öğrenci olduğunu çoğu. Eski emniyet müdürü, asker kıyafetiyle tanktan çıkarılıyor, o gece dönen provokasyonlar ortada, olan bu vatan için gözünü kırpmadan şehadete yürüyen gencecik çocuklara oldu. Asker kıyafetiyle ateş edildiğini gören kitle masum çocukları katletti.

Kardeşimin naaşı teslim alındıktan sonra İstanbul’da hiçbir hizmet verilmedi. Ailem özel uçak tuttu THY’den, İzmir’e getirildi. İzmir’de sela verilmedi, imamlara özellikle emir gelmiş, cenaze namazına imam bulamadık. Müftülüğü aradım, “Müslüman ülkesinde bunu yapıyorsunuz” diye çıkıştım, “Devletten bize emir geldi” dediler. Kendi imkanlarımızla usulüne uygun bir şekilde yaptırdık. Belediyeden, askeriyeden, müftülükten hiçbir yardım gelmediği gibi hain muamelesi yaptılar.

Raporda, 21 yaşındaki öğrenciye yapılan otopsi işlemi sonucunda ölümün “Vücudunda yaygın kunt travmatik lezyonlar ile kesici, delici alet yaralanmasından saptanan kişinin ölümünün boyun baskısı ve ağız burun kapanmasına bağlı mekanik asflesi” sonucu meydana geldiği kaydedildi.

 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ