Avrupa Konseyi’nden Moldova’ya, ‘kaçırılan Türk öğretmenler’ için çağrı AİHM kararlarını uygula

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Türk öğretmenlerin hukuksuz sınır dışı edilmesine dair AİHM kararını uygulaması için Moldova’ya çağrı yaptı.

Moldova’daki Hukuki Araştırmalar Merkezi (CJRM) Danışmanı Daniel Goinic komitenin çağrısını bir basın toplantısıyla değerlendirdi.

Çağrıda, 2018 Eylül ayında Türk öğretmenlerin Ankara’nın isteğiyle zorbaca sınır dışı edilmesinde yaşanan ihlallerin etkin şekilde soruşturulmasının istendiğini kaydeden Goinic, şunları söyledi:


“Komite, gizli servis çalışanlarının eylemlerini denetleyip sorgulayacak mekanizmanın yokluğuna dikkat çekiyor. İstihbarat ve Güvenlik Servisi’nden (SIS) keyfi gözaltı ve illegal sınır dışı işlemlerine sıfır tolerans göstermesini istiyor. Öte yandan SIS üzerindeki siyasi etkiyi kabul edilemez buluyor.”

Bakanlar Komitesi kararında, mağdurların açtığı davanın tek bir hakimle karara bağlanması şüpheli bulunuyor.

Alınması istenen önlemler arasında, yabancıların ikametgah ve iade prosedürüne ilişkin mevzuatta düzenleme ve sınır dışı işlemlerinin uluslararası işbirliği ile yapılması da sayılıyor.

"HÜKÜMETTEN FAZLASINI BEKLİYORUZ"

“Çabalarını sürdürdüğünü söyleyen hükümetten daha fazlasını bekliyoruz” diyen Avukat Vadim Vieru ise, Moldova hükümetinden, Türk öğretmenlerin son durumuna dair bilgi edinme noktasında Ankara’ya ısrarcı olunmasını istedi.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Moldova otoritelerine eylül ayına kadar süre verdi.


Necdet Çelik / Tr724
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ