Arap basını: Darbenin arkasında Gülen yok

Darbeci generaller ve askerlerin mahkeme ifadeleri, 15 Temmuz darbe tiyatrosuyla ilgili Hizmet hareketine atılan iftiraları bir bir çökertiyor. Türkiye’de haber olmasa da, Araplar önemli gelişmeyi gözden kaçırmadı: Darbenin arkasında cemaat yok.
Erdoğan rejiminin Hitlervari bir senaryoyla planladığı, yol verdiği 15 Temmuz tiyatrosunun karanlık yönleri aydınlanmaya başladı. Özellikle darbeye katılan askerlerin mahkemede yaptıkları savunmalar, söz konusu girişimin cemaat ve sempatizanlarıyla herhangi bir ilgisinin bulunmadığını ortaya koydu. Erdoğan rejiminin güdümündeki havuz medyası bunu saklamaya çalışsa, baskı altındaki muhalif medya da görmezden gelmeyi tercih etse de Erdoğan rejiminin Hizmet hareketine attığı iftiranın çökmesi Arap basının gözünden kaçmadı. Arap medyası, darbecilerin mahkemede verdikleri ilk ifadelerin ardından darbenin arkasında Gülen cemaatinin olmadığının kesinleştiğini yazdı.


TİYATRONUN SENARYOSU AYDINLANMAYA BAŞLADI
15 Temmuz darbe girişimine katılan askerlerin mahkemede verdikleri ifadelerin ardından darbe tiyatrosu çözülmeye başladı. Emniyette baskı ve işkenceyle verdikleri ifadeleri reddeden darbeci askerler, cemaatçi oldukları yalanını da çökerttiler. “Atatürkçü ve milliyetçiyiz, cemaatle ilgimiz yoktur, polisin hazırladığı ifade metinlerine imza atmak zorunda bırakıldık” diyen askerler, ayrıca o gece yaşadıklarına dair çelişkileri de ortaya saçtı. Örneğin Erdoğan'a suikast girişimi mizansenine ilişkin davanın iki numaralı sanığı Gökhan Şahin Sönmezateş aynen şöyle dedi:


“Bütün dünya Cumhurbaşkanının İstanbul'a gittiğini bilirken, biz tuzağa düşürülerek Marmaris’e gönderildik. Bu görevi ben planlamış olsaydım, ya başarılı olurduk ya da görevi iptal ederdim. Şu andaki hesabım 'Bizi kim yanılttı ve 4 saat bekletti?' sorusunun cevabını bulabilmek.”

ARAP MEDYASI ERDOĞAN’IN İFTİRASINI GÖRDÜ
Erem News, darbe tiyatrosuna dair hazırladığı haberde 47 generalin yargılandığı davadaki ifadelere ayrıntılı şekilde yer verdi. Haber sitesi, “Darbeye katılan askerler, darbeyi Muhammed Fethullah Gülen Hocaefendi’nin başında bulunduğu Hizmet Hareketi’nin yaptığı iddiasını yalanladı” diye yazdı.“BİR TEK CAMİ İMAMINI BİLİRİM”
Mahkeme başkanının “Cemaatten misin” sorusuna Erdoğan’a suikast timi diye bilinen grubun başında olduğu iddia edilen Taner Berber’in yanıtı da haberde ayrıntılı şekilde yer aldı. Berber ifadesinde, “F… imamı olarak kimseyi bilmem, işleyişini de bilmiyorum, bir tek imam bilirim o da cami imamı" dedi.

Berber’in şu ifadeleri de haberde aynen yer aldı:
“İddianamenin önemli kısmı F… faaliyetinde bu darbe girişiminin yapıldığı, kamuoyunda da bu yönde mutabakat olduğu iddia ediliyor. Bizlerin de bu örgütün üyesi olduğumuz iddia ediliyor. Bizden askeri okuldan bu yana çeşitli araştırmalara tabi tutulduk. Örgütle irtibatımız olsaydı, ortaya çıkardı. Ben dâhil hiçbirimizin örgütle alakası yok. Bu oluşumla ilgisi olmayacak birisi varsa, arkamda duran gruptur. ByLock'un varlığını polisteki ifadem sırasında öğrendim. Okullarına gitmedim. Bankalarında hesabım yok. Vatanını seven, Atatürk ilkelerine bağlı milliyetçi bir subayım. Örgütle bağım yok." 

DARBE TİYATROSUNA ATIF
Arap basınında çıkan haberde ayrıca 15 Temmuz’un Erdoğan tarafından planlanan bir tiyatro olduğu tezine de yer verildi. Özellikle Hizmet Hareketi’nin darbe iddialarını kesin ve kes reddettiğini, bunun Erdoğan’ın iftirası olduğunu ifade ettikleri belirtildi.  

Aktifhaber
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ