Almanya'dan flaş açıklama: Yurtdışında darbe girişiminin arkasında Gülen'in olduğuna kimse inanmıyor

Almanya'dan 15 Temmuz kanıtlarına ilişkin yeni açıklama... Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maaßen: Sanırım Türkiye dışında hiç kimse darbe girişiminden Gülen yapılanmasının sorumlu olduğuna inanmıyor.
 Almanya’dan, 15 Temmuz darbe girişiminin sorumlusunun Gülen Cemaati olduğunu sorgulayan bir açıklama daha geldi. Alman dış istihbaratı BND’nin başkanı Bruno Kahl’ın ’15 Temmuz’u Gülen’in planladığına ikna olmadıklarını’ söylemesinin ardından, Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maaßen “Sanırım Türkiye dışında hiç kimse darbe girişiminden Gülen yapılanmasının sorumlu olduğuna inanmıyor” dedi.

Alman ajansı dpa’nın haberine göre, Maaßen şu ifadeleri kullandı: “Sanırım Türkiye dışında hiç kimse darbe girişiminden Gülen yapılanmasının sorumlu olduğuna inanmıyor. En azından Türkiye dışında yaşayıp, Türk hükümetinin buna ikna ettiği kimseyi tanımıyorum.”

Maaßen, Türk güvenlik birimleriyle işbirliğinin şu an ‘sorunlu’ olduğunu da söyledi. Alman yetkili, iki ülkenin güvenlik birimleri arasındaki mevcut durumu “Zor, çok zor” diye tanımlarken, ‘dostlar arasında casusluk’ iddiaları hakkında da “İstihbarat servisinde dost yoktur, partner vardır ve belirleyici olan çoğu zaman kişisel güven ilişkisidir” diye konuştu.


Üç alman medya kuruluşunda aynı gün yayımlanan haberlerde, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın Gülen yapılanması ile bağlantı içinde olduğu iddia edilen Türklerin isimlerini Alman dış istihbarat teşkilatı BND’ye ilettiği ileri sürülmüştü.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ