AKP'li vekilden tiyatro darbeyi itiraf eden açıklamalar!

Darbe komisyonu üyesi ve AKP Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, MİT'in darbe haberini aldığını Cumhurbaşkanı ve Başbakan'a neden haber edilmediğini açıklayamarak tiyatro darbeyi adeta itiraf etti.
TBMM 15 Temmuz Darbesi Girişimini Araştırma Komisyonu’nun AKP Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, darbe girişimine ilişkin olarak, Binbaşı S.A’nın 15 Temmuz günü saat 14.40’da geldiği MİT’e gelerek, "MİT Müsteşarı ve Genelkurmay Başkanına yönelik bir derdest edilme operasyonu yapılacağı" bilgisini verdiğini söyledi. Özdağ, bu ihbar araştırıldıktan sonra önlemler alındığını belirtirken, "Bu sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan’a haber vermiyorlar mı" sorusuna, “O sırada haber vermiyorlar, bunu hallederiz diye düşünüyorlar, bu bir derdest etme, suikast ya da savcılarla beraber yapılacak bir operasyon gibi düşünüyorlar, hallederiz diye düşünüyorlar” yanıtı verdi.

“15 Temmuz günü H.A MİT’de derdest operasyonu olacağını söylüyor”

15 Temmuz günü saat 14.40 sıralarında adı H.A olan bir binbaşının MİT’e geldiği ve bu binbaşının F..’cü olma ihtimali yüksek ve MİT Müsteşarı ve Genelkurmay Başbakanına bir operasyon yapılacağı ve bu operasyonun derdest edilme operasyonu olacağını söylüyor. Bu derdest edilme ne anlama geliyor bir devletin içinde bir iki adam kaçırılıp derdest edilirse ne olur,  çok ciddi bir skandal olur. Genelkurmay Başkanı, MİT Müsteşarınız kaçırılırsa ne olur,  çok ciddi bir itibarsızlık olur. Bununla ilgili bir bilgi veriyor bunu üzerine haber araştırılıyor. Genelkurmay Başkanı talimatlar veriliyor,  darbenin öncelikli TSK içindeki buraya gelip haber veren binbaşının çok ciddi rolü var kendisine çok teşekkür ederim.


 “H.A’nın komisyona davet edilmesi konusunda bir talep olmadı”

(H.A nerede sorusuna) burada iki düşünce var birincisi özel korunuyor diğeri cezaevinde diye. (Darbe Komisyonu olarak neden davet edilmedi sorusuna) Bu konuda hiç kimsenin bir talebi olmadı.  Bir talep olmadı,  bu binbaşı nerede davet edelim veya gidelim dinleyelim diye bir teklif yapılmadı. Ne CHP yaptı ne MHP ne de HDP’liler yapmadı. Kimsenin aklına gelmedi herhalde. Ben bunu çok dikkatli bir biçimde izledim. O günkü MİT Müsteşarının ve o günkü Genel Kurmay başkanını vermiş olduğu talimatlar burada darbenin önlenmesi önledi.

“Akar ve Fidan bunu kendimiz hallederiz diye düşünüyor”

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın savcılığa vermiş olduğu ifadesi var. ‘Geldiler beni derdest etiler ben de onlara meydan okudum,  ulan ne darbesi dedim. Biraz kötü muamele yaptılar, arkadaşlarımızı derdest ettik diyor. Ama biz ondan evvel müdahale ettik. MİT Müsteşarıyla ayrıldıktan sonra müdahale ettik’ diyor.

 (Bu sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan’a haber vermiyorlar mı sorusuna) O sırada haber vermiyorlar, bunu hallederiz diye düşünüyorlar, bu bir derdest etme, suiskast ya da savcılarla beraber yapılacak bir operasyon gibi düşünüyorlar, hallederiz diye düşünüyorlar. Daha sonra başka bir şeye evrilebilir diye düşünerek saat 18.00’den sonra komutanlarına emir veriyorlar.

“MİT’in darbeden niye haberi yok”

Burada soru şu MİT’in niye haberi yok, darbe hazırlıklarında niye haberi yok. Bu darbeye en aşağı 1000 subay katıldı, bine yakın adam eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un darbe hazırlıklarının 8 8.5 ay süreceği ifadesi dikkate alırsak böyle bir çalışma yaparken bu cemaatin içerisinde niye MİT’in, cemaatin adamı yok.  Niye ordu içerisinde çok ciddi istihbarat yok. MİT diyor ki biz  TSK içinde inceleme yapamıyoruz yasa gereği,  Genelkurmay Başkanı da  MİT’den bir şey istiyorum  vermiyorlar diyor. Burada siyaset de oturup bir kanun yapmalı.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ