Akıncı Üssüne uçuş yasağı emri verilmemiş

15 Temmuz'a yol verildiğine ilişkin en kritik bilgi ortaya çıktı
Temmuz'a bilerek yol verildiği ve bazı askerlerin tuzağın içine çekildiği iddialarıyla ilgili son derece kritik bir açıklama geldi. 

15 Temmuz'da Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 486 sanık hakkında açılan davanın 13. duruşmasında eski Yarbay Özcan Murat Doğan, Akıncı Üssü’nün kulesinde “kimsenin Genelkurmay Başkanlığı’nın uçuş yasağına ilişkin bilgi vermediğini” söyledi. 

Duruşmada, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Hava Uzay Gücü Araştırma Şube Müdürü olarak görev yapan eski Yarbay Özcan Murat Doğan savunma yaptı.


Akıncı Davası’nın 13. duruşmasında savunma yapan eski Yarbay Özcan Murat Doğan, Akıncı Üssü’nün kulesinde “kimsenin Genelkurmay Başkanlığı’nın uçuş yasağına ilişkin bilgi vermediğini” söyledi. Daha sonra Başbakan Yıldırım’ın açıklamasını okuduğunu anlatan Doğan, Akıncı’dan kalkan uçakların bu açıklamadan sonra darbeye karşı uçtuğunu düşündüğünü savundu.

Doğan, 11 Temmuz 2016’dan itibaren Şube Müdürlüğü’ne atandığını, 15 Temmuz’da da eski Yarbay Ayhan Çatıkkaya’nın ivedi olarak Akıncı Üssü’ne geçmesini söylemesi üzerine buraya gittiğini anlattı. Terörle mücadele kapsamında faaliyet olduğunu düşündüğünü, burada bulunan Yarbay Nihat Altıntop’un da yönergelerde anlatılan yetkilere aykırı davrandığını ileri süren Doğan, bu nedenle müdahalede bulunduğunu belirtti. Doğan, Altıntop’un, bunun bir darbe girişimi olduğunu belirterek, uçakların inmesi gerektiği yönündeki söylemine karşın, uçakların darbede kullanıldığını daha önce görmediği için ona karşı çıktığını aktardı.

Kuledeyken kimsenin Genelkurmay Başkanlığı’nın uçuş yasağına ilişkin bilgi vermediğini öne süren Doğan, saat 23.15’te 141. filo komutanı eski Yarbay Hakan Karakuş’un gelerek uçuş kontrol amirliğini üstlendiğini anlattı. Sonrasında Başbakan Yıldırım’ın yaptığı açıklamayı inceleme fırsatı bulduğunu, bu açıklamadan uçakların darbeye karşı uçtuğunu düşündüğünü ileri süren Doğan, uçakların inmesini isteyen Altıntop’un da darbecilerle işbirliği içinde olduğundan şüphelendiğini söyledi. Doğan, daha sonra Altıntop’un kuleye çıkan komandolarca derdest edildiğini, darbecilerle birlikte hareket ettiği için tutuklandığını düşündüğünü iddia etti.

SIZMA VE DARBEYLE MÜCADELE ETTİM
Duruşma, dönemin Hava Kuvvetleri Komutanlığı (HKK) İstihbarat Başkanı eski Tuğgeneral Aydemir Taşçı’nın savunmasıyla devam etti. Taşçı, 15 Temmuz’da “sızma teşebbüsü var” denilerek Hava Kuvvetleri Komutanlığı karargâhına çağrıldığını, öncelikle bu sızma faaliyetini engellemeye, darbe teşebbüsünden haberdar olduktan sonra da darbe faaliyetini engellemeye çalıştığını savundu. Dönemin Hava Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanı emekli Tümgeneral Cevat Yazgılı’nın, karargâha sızma teşebbüsüne zamanında reaksiyon göstermediğini savunan Taşçı, Yazgılı’nın tüm bilgileri maiyetinden sakladığını, tek başına kararlar aldığını ve bunun da darbeyi engellemede zaman kaybına neden olduğunu öne sürdü.

STRATEJİK HATA TAKTİK MANEVRALARLA DÜZELTİLEMEZ

Taşçı, 15 Temmuz’da Genelkurmay karargâhında düzenlenen terörle mücadele harekâtı toplantısına katıldığını, toplantıya kuvvet komutanlıklarının üst düzey yetkilileri, jandarma, emniyet ve MİT yetkililerinin katıldığını ifade etti. Sanık Taşçı, “Türkiye’nin emniyet ve güvenlik birim temsilcileri elimizin altındaydı, bu kişilere hızlı şekilde talimat ve emir verme fırsatınız var. Fakat MİT Müsteşarının alınacağına yönelik bilgiden daha büyük olaylar olacağı öngörüsüne sahip komutanlar, yetkililer, güvenlik birimlerine bu bilgiyi aktarmamışlar, 250 kişinin şehit olmasına sebep olmuşlardır. Bu saatten sonra ‘darbeyi önlemek için ne yaptınız” soruları manasızdır. Stratejik seviyedeki hata, taktik seviyedeki manevralarla düzeltilemez” savunmasını yaptı.

BEN DE SİVİL GİYİNMİŞTİM
Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesindeki duruşma salonunda görülen dava, dün savunmasını tamamlayan eski Kurmal Albay Ali Durmuş'un çapraz sorgusuyla devam etti. Çapraz sorgu sırasında, Mahkeme Başkanı Selfet Giray'ın Akıncı Üssü'nde sivil kişiler gördünüz mü sorusuna sanık, Sivil giyimli askerler vardı. Ben de sivil giyinmiştim; ama asker olmadığını düşündüğüm siviller görmedim cevabını verdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ